Jeff Bezos’un Kişisel Serveti Nike, McDonald’s ve Starbucks Markalarını Geride Bıraktı

Amazon’un borsadaki değer artışı, e-ticaret platformunun kurucusu Jeff Bezos’un kişisel servet değerini 186 milyar dolara yükseltti.

E-ticaret devi Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un serveti, Amerika’nın en büyük markalarını dahi geride bıraktı. Koronavirüs salgınıyla e-ticarete olan rağbete paralel olarak borsa değeri %65 artan Amazon, Jeff Bezos’un kişisel servetini de 186 milyar dolara yükseltti.

Amazon’un %11,1’lik hissesini elinde barındıran Jeff Bezos’un kişisel servetinin büyük kaynağı bu hisse oluyor. Kağıt üstünde bakıldığında örneğin Nike’ın ayakkabı pazarındaki değeri 122 milyar dolar, fast&food zinciri McDonald’s’ın Pazar değeri 143 milyar dolar ve perakendeci Costco’nun pazar değeri 153 milyar dolar olarak açıklanmış durumda.

E-ticaret sitesi yanı sıra TV şovlarının yayınlandığı Prime Video ve lider bulut bilişim platformu AWS ile farklı endüstrilerde de boy gösteren Amazon sürekli olarak yeni müşterileri kendine çekmeyi başarıyor.

Jeff Bezos’un kişisel serveti teknoloji dünyasındaki rakiplerini de geçmiş durumda. Oracle (176 milyar dolar), Salesforce (172 milyar dolar) ve IBM (112 milyar dolar) pazar değeri olarak, Amazon CEO’sunun servetinin gölgesinde kalmış durumda.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite