Kadın Gözüyle Teknolojinin Geleceği

Uzun yıllar teknolojiden uzak kalan kadınlar yaşanan teknolojik değişim süreciyle artık hem teknolojiyle iç içe hem de teknolojiye yön veren liderler arasında yer alıyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte kadınların teknolojiye olan bakış açısı da değişti

Teknoloji sektörü uzun yıllardır genel olarak kadınların çok ilgi odağında olmayan bir sektör olarak nitelendirilmekte. Ancak son yıllarda gelişen teknoloji, kadınların da teknolojiye olan bakış açısını değiştirdi. Yeni çıkan teknolojiler, biyolojik gelişmeler ve tüketici elektroniğinde kadınlara özel olarak hazırlanan ve sunulan ürünler ile birlikte kadınların teknolojiye olan ilgisini arttırdı.

Yalnızca tüketim olarak değil, üretim olarak da kadınlar teknolojiyi sevmeye başladı

Geçtiğimiz dönemlerde dünya genelinde kadınların tüketim alışkanlıkları arasında teknoloji ürünleri ön sıralarda yer almazken, gelişen teknolojiyle bu alışkanlıklar da değişim göstermeye başladı. Özellikle akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar ürünlerinde yaşanan gelişmeler ve farklı teknolojik ürünler, kadınların tamamen ilgi odağında olmayı başaramasa da tasarım olarak ilgi odağında olmayı başararak tüketim alışkanlıkları içerisinde yer almaya başladı. Sosyal medya ve e-ticaret tarafında yaşanan gelişmeler ise, kadınların yalnızca teknoloji tüketimi değil, üretimi de yapmasını tetikledi. Teknolojiyi yalnızca tüketici elektroniği olarak sınıflandırmak tabi ki mümkün değil. Özellikle sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları da gelişen teknolojilerin sunmuş olduğu ürünler ve bu ürünler sayesinde birçok kadın girişimci, ürettiği ürünleri bu platformlar aracılığıyla müşterilerle buluşturabildiler.

Teknolojinin iş dünyası tarafında kadın yöneticilerin yükselişi devam ediyor


Uzun yıllardır yapılan araştırmalar, kadınların teknoloji sektörüne biraz uzak kaldığı yönünde veriler çıkarıyordu.  Gözlem olarak baktığımızda da bunu açıkça görebiliyorduk. Ancak son yıllarda uluslararası teknoloji firmalarının kayda değer bir kısmı kadın yöneticiler tarafından yönetiliyor. Daha da dikkat çekici olan noktaysa, önümüzdeki yılların uluslararası şirket planlamalarında kadın ve erkek çalışan sayılarının eşitlenmesinin yer alıyor olması.

Kadınların teknolojiye yakınlaşmasını akıllı telefonlar mı tetikledi?

Son 10 yılın en ilgi çeken ve hızla yükselişte olan ürününün hiç şüphesiz akıllı telefon olduğunu söyleyebiliriz. Hiçbir teknolojik ürünün, hatta dizüstü bilgisayarların bile başaramadığını başaran akıllı telefonlar, kadınların ilgisini çekmeyi başardı. Fotoğraf ve video kullanımına, sosyal medya olgusunun da desteği eklenince, akıllı telefonlar kadınlar için vazgeçilmez bir aksesuar oldu. Akıllı telefonların gördüğü bu talebin sosyal medya ile harmanlanması, teknolojiyi kadınların bakış açısıyla daha da sevimli hale getirmiş oldu.

Kadınların teknolojinin içinde yer alması için yapılması gerekenler var

Kadınların teknoloji sektörünün içerisinde yer alması ve tüm konulara farklı bir bakış açısı katması teknolojinin gelişimi için de oldukça önemli. Devamlı olarak gelişen teknolojiye kadınların büyük bir merakla yaklaşması ise, ancak ve ancak eğitimle aşılabilir. Son günlerde oldukça popüler olan kodlama eğitimlerine, yaz tatillerinde aktivite olarak sunulan bilim kamplarına kız çocuklarının da katılmaya teşvik edilmesi, önümüzdeki yıllarda üst düzey teknoloji firmalarının yöneticileri arasında kadınların çoğaldığını görmemizi de sağlayacaktır.

Total
5
Shares
Önceki haber

Dünyada İlk Kez İnsansız Gemi ile Transatlantik Yolculuk Denenecek

Sonraki haber

Makine Öğrenmesi Eski Tablo ve Fotoğraflara Hayat Veriyor

İlginizi çekebilir