Kadın Liderlerin Gücü Adına!

İş dünyasının yönetim katmanında cinsiyet eşitliğine doğru her geçen gün biraz daha yol alıyoruz. Kadın liderler, imza attıkları başarılı işlerle ön yargıları tek tek yıkıyor ve yeniliğe öncülük ediyor.

Gizli Sayılar, Soğuk Savaş döneminde yaşanan Uzay Yarışı’nda NASA çalışanı üç bilim kadınının, tarihteki en önemli NASA operasyonlarından birine nasıl damga vurduğunun gerçek hikayesini anlatan bir sinema filmi. Bu filmin henüz birkaç sene evvel vizyona girmiş olması ise tesadüf değil; iş dünyasındaki konumunu başarıyla güçlendiren kadın yöneticilerin bir etkisi. Tarih boyunca önemli işlere imza atmayı başarmış ama bu başarıları özellikle ataerkil toplumlarda gün yüzüne çıkmamış kadınlar artık cinsiyet çizgilerini aşarak gelecek nesiller için ilham kaynağı oluyor.

Kadın yöneticiler iş dünyasını yeniden şekillendiriyor

Ulusal Kadın İşletme Sahipleri Birliği’ne göre dünyanın en önemli pazarlarından birisi olan Amerika’da bugün kadınların sahip olduğu 12 milyona yakın şirket var ve bu şirketler aracılığıyla 9 milyona yakın insan için iş imkânı sağlanıyor.

General Motors’dan IBM’e, Oracle’dan eBay’e, PepsiCo’dan Yahoo!’ya hepsi birbirinde farklı endüstrilerde liderlik vasfıyla öne çıkan kadınlar imza attıkları başarılarla sektörlerinde silinmez izler bırakıyor. Bu başarı örneklerinden birisi 10 yıl boyunca eBay’de yöneticilik yapan Margaret Whitman’a ait. Whitman, 1998 yılında eBay’in CEO’su olduğunda şirket 30 çalışana sahip ve 4 milyon dolar gelir sağlıyordu. Internetten alışveriş akımına öncülük eden markalardan birisi olan eBay’deki görevinden 2008 yılında ayrılan Margaret Whitman, şirketi 15.000 çalışana sahip 8 milyar dolar gelir elde eden bir markaya dönüştürdü.

Öte yandan Guidant Financial tarafından yapılan araştırmaya göre 2018 yılında küçük gıda işletmelerinde görev alan kadın yöneticiler önderliğindeki firmalarda yüzde 14’lük bir büyüme görülürken, erkek yöneticiler önderliğindeki işletmelerde bu rakamın %10 olduğu görülüyor. Bu örneklerden anlıyoruz ki, kadın liderler sadece halihazırda rüştünü ispat etmiş büyük firmalarda değil, düşük bütçeli ve ekonomik belirsizlikler karşısında daha zorlu süreçlerle karşılaşabilen küçük işletmelerde de başarılarını ortaya koyuyor.

Başarının sırrı doğru hedeflerle başlıyor

Bugün önyargılara yönelik farkındalık artsa da yıllarca süren sistematik eşitsizliği bozmak için iyi bir motivasyondan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Bu yüzden genç kadınların iş hayatına atılmadan önce başarıya ulaşmak için kendilerine hedefler belirlemeleri gerekiyor.

Her şeyden önce çalışmak istediğiniz iş alanına meraklı ve ilgili olmanız gerekli. İşinizi sevmelisiniz. Zira teknolojinin gelişimiyle beraber durmaksızın değişen gündeme paralel olarak neredeyse her iş alanı hızla değişiyor ve başarı için gündeme uyum sağlamak, hatta daha da öte değişime öncü olmak şart. Sevdiğiniz bir işi sadece yapmaktan keyif almazsınız, onu daha iyi konumlandırmak için mücadele edersiniz. Tabii bu noktada işinize duyduğunuz merak ve ilgiyi sıkı çalışmayla perçinlemek mühim.

İş dünyasının uzun bir maraton olduğunu unutmamak gerek. Üstelik bu maraton her zaman için aynı tempoda ilerlemeyecek. Karşılaşabileceğiniz engeller, iniş ve çıkışlara karşın antrenmanlı olmak başarının bir diğer anahtarı. Globalleşen pazarda dünyanın dört bir yanındaki rakiplerinizin hareketlerini sürekli takipte olun.

Yalnız hareket etmeyin. Bu bir takım oyunu. Bir işte başarı, doğru ilişkilerle kurulmuş bir takım olmaktan geçiyor. Çalışma ekibinize inandığınızı ve güvendiğinizi hissettirmeniz büyük bir motivasyon sağlayacaktır.

Total
0
Shares
1 yorum

Bu yazı yoruma kapalıdır.

Önceki haber

Dominos Robotla Pizza Teslimatına Başlıyor

Sonraki haber

Yüzde 100 Güvenlik mi? Koskoca Bir Yalan!

İlginizi çekebilir

Ekmob Satış Ekiplerinin Yönetiminde İş Zekasını Devreye Sokuyor

Satış ekiplerini veri üzerinden yönetme imkânı veren ve bu yolla tüm süreçlerde yüzde 40’a kadar verimlilik sağlayan Ekmob SFA (Sales Force Automation – (Satış Ekibi Otomasyonu), 2021’de odaklandığı sektörler bazında büyüme hedefliyor. Ekmob SFA, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkelerindeki temsilcilikleriyle büyümesini güçlendiriyor. 6 senelik tecrübenin sonunda satış ekiplerinden gelen büyük veriyle aksiyon alınabilir çıktılar üretmek için gelişmiş görsel raporlar üretebilen Ekmob BI (Ekmob İş Zekâsı) ürünü de şirketin 2021 büyüme stratejisinde önemli yer tutuyor.
Devamını oku