Kaliforniya Tarihinin İlk Sürücüsüz Taksisi Hizmete Başladı

Girişim firması Cruise, şehir yetkililerinden aldığı Sürücüsüzü Taşımacılık İzniyle Kaliforniya’nın ilk ve tek sürücüsüz taksi hizmeti oldu.

Hızla gelişmekte olan otonom araçlar taşımacılık sektöründe kuralları sil baştan yazmaya hazırlanıyor. Ancak yolcu ve yaya güvenliği konusunda gerekli regülasyonların sağlanması ve sürücüsüz araçların trafikteki uyum sürecinin aynı hızda gelişmesi mümkün gözükmüyor. Kurumlar, otonom araçların trafiğe azami güvenlik önlemleriyle yola çıkması için gerekli yasal düzenlemeler üzerinde sıkı bir çalışma yürütüyor. Öte yandan girişim firmaları da pilot bölgelerdeki çalışmalarıyla bu düzenlemelere önemli bir katkı sağlıyor.

Amerikalı sürücüsüz taksi hizmeti girişimi Cruise, Kaliforniya şehir yönetiminden aldığı yetki ile 30 elektrikli araçtan oluşan otonom taksi filosuyla şehrin ilk ve tek sürücüsüz taksi hizmeti oldu. Bu yetki ile Cruise, şehrin önceden belirlenmiş mahalle ve yollarında saatte 50 km hız ile yolculara taksicilik hizmeti verecek. Akşam 22:00’da başlayacak taksi hizmeti sabah 6:00’ya kadar devam edecek ve yoğun yağışlı, sisli, dolu, sulu kar veya karlı havalarda hizmet veremeyecek.

Cruise’ın taksi hizmeti başlangıçta ortak yolcu özelliği sunmayacak. 

Robot Taksilerin Gelişimi Ne Durumda?

Robot taksilerin Amerika yollarındaki macerası inişli çıkışlı ilerliyor. 2020 yılında bir başka otonom araç girişim firması Waymo, Arizona bölgesinin güvenlik için sürücülü otonom araçları hizmete sokmuştu. Geçtiğimiz ay Waymo CEO’su Dmitri Dolgov yaptığı açıklama ile güvenlik amacıyla konumlandırılan sürücülerin görevlerini sonlandırarak tamamen sürücüsüz robot taksi hizmetine geçiş yapacaklarını belirtti.

Waymo şirketi Arizona’nın Chandler bölgesinde otonom araçlarla ödemeli taksicilik hizmetine başladı. 

Dünya’nın bir diğer köşesinde, Çin’in başkenti Pekin’in Yizhuang bölgesinde Baidu firması Kasım 2021 yılından bu yana otonom taksi hizmeti denemeleri yapılıyor. Ancak şu ana kadar firma, sürücüsüz taksi hizmeti için gerekli lisansı alamadı. Bunun için en az 2 yıl daha pilot olarak seçilen bölgelerde kazasız taksi hizmetlerini sürdürmesi gerek.

Total
0
Shares
Önceki haber

Sesini Kaybeden Ünlü Aktörün Diyalogları Yapay Zeka Tarafından Okundu

Sonraki haber

Live Shopping Yatırımı Markaya Ciro, Müşteri ve İtibar Kazandırıyor

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin En Büyük e-Spor Etkinliği İstanbul Tavla Turnuvası’nda 50 Bin TL’lik Ödülü Kim Kazanacak?

Guinness Dünya Rekorları kıran Türkiye’nin en büyük e-spor etkinliği İstanbul Tavla Turnuvası 10 Nisan’da başlıyor. Geçen yıl 76 ülkeden 21.940 tavla severin katılımıyla Guinness Dünya Rekorları Kitabına giren turnuvanın bu yıl daha büyük ilgi görmesi bekleniyor. Sokak hayvanları yararına düzenlenen ve sosyal sorumluluk keyfinin heyecan dolu saatlerle birleşeceği turnuvanın birincisi 50 bin TL ödül kazanacak.
Devamını oku