Kanadalı Şirket Nemi İçilebilir Suya Çeviren Cihaz İcat Etti

Yeryüzünde 2 milyardan fazla insan içilebilir suya erişim konusunda sıkıntı yaşıyor. Kanadalı bir firma ise bu sıkıntıya çözüm olabilecek icadıyla gündeme geldi.

Kanadalı AWN Nanotech firması, bir kertenkele türünün biyolojik adaptasyon yeteneğinden ilham alarak geliştirdiği AWG isimli cihazıyla, içilebilir su ihtiyacına çözüm getirmeyi amaçlıyor. Atmosferik su jeneratörü (AWG) olarak adlandırılan cihaz, havadaki nemi neredeyse hiç enerji harcamadan içilebilir suya çeviriyor.

Şirket kurucusu biyokimya profesörü Richard Boudreault, icatlarının dünya genelinde içilebilir su sıkıntısı yaşayan bölgeler için bir çözüm olduğunu dile getiriyor. Şirketin isminde de yer eden AWN  terimi, kaktüs bitkisinin kimi türlerinde bulunan ve havadaki su moleküllerini tutma yeteneğine sahip olan küçük kılları temsil ediyor. Firmanın AWG Nanotech icadına büyük fayda sağlayan yüksek teknolojili ayrıca bir kumaşı mevcut. Bu kumaş sayesinde, dikenli şeytan kertenkele türünün cildindeki emme yeteneği ile ortamdaki nemi ağzına çekme özelliği taklit edilebiliyor. Bu kumaşın her metrekaresi, ortamdaki neme bağlı olarak saatte 12 litre suyu dönüştürebiliyor.

Kaktüs ve kertenkelelerin biyolojik adapte olma özelliklerini taklit eden icat, sadece 0,01 kWsa’lik güneş enerjisine ihtiyaç duyuyor. Bu düşük enerji ihtiyacından ötürü icat, benzer şekilde nemi suya dönüştüren diğer cihazlardan farklı bir iş ortaya koyuyor.

Kaynak: https://www.canadiangeographic.ca

Total
1
Shares
Önceki haber

Volvo Araçları Yoldaki Tehlikeler İçin Birbirini Uyaracak

Sonraki haber

Apple Mac Bilgisayarlarda NTFS Sürücüler Nasıl Kullanılır?

İlginizi çekebilir

Salgında Fiziki Parayı Unuttuk, Ödemeleri Online ve Temassız Yaptık

POS cihazları, veri merkezi, network ve sanallaşma alanında lider hizmet şirketi Teknoser’in Genel Müdürü Ozan İnan, Covid-19 salgını döneminde ödeme sistemlerinin yaşamın devam etmesi için en kritik öneme sahip sektör olduğunu söyledi. Evde kal zamanlarında e-ticaretin ve yemek siparişlerinin online, temassız ve QR ile ödeme sayesinde sorunsuz yaşandığını anlatan İnan, “Salgın döneminde fiziki parayı kullanmayı unuttuk. Ödemeleri online ve temassız yaptık” dedi. Ödeme sistemlerinin 2020’de büyük yatırımlar aldığını ve altyapısını da geliştirdiğini anlatan İnan, sektördeki büyümenin aralıksız süreceğini kaydetti.
Devamını oku