Kanadalı Şirket Nemi İçilebilir Suya Çeviren Cihaz İcat Etti

Yeryüzünde 2 milyardan fazla insan içilebilir suya erişim konusunda sıkıntı yaşıyor. Kanadalı bir firma ise bu sıkıntıya çözüm olabilecek icadıyla gündeme geldi.

Kanadalı AWN Nanotech firması, bir kertenkele türünün biyolojik adaptasyon yeteneğinden ilham alarak geliştirdiği AWG isimli cihazıyla, içilebilir su ihtiyacına çözüm getirmeyi amaçlıyor. Atmosferik su jeneratörü (AWG) olarak adlandırılan cihaz, havadaki nemi neredeyse hiç enerji harcamadan içilebilir suya çeviriyor.

Şirket kurucusu biyokimya profesörü Richard Boudreault, icatlarının dünya genelinde içilebilir su sıkıntısı yaşayan bölgeler için bir çözüm olduğunu dile getiriyor. Şirketin isminde de yer eden AWN  terimi, kaktüs bitkisinin kimi türlerinde bulunan ve havadaki su moleküllerini tutma yeteneğine sahip olan küçük kılları temsil ediyor. Firmanın AWG Nanotech icadına büyük fayda sağlayan yüksek teknolojili ayrıca bir kumaşı mevcut. Bu kumaş sayesinde, dikenli şeytan kertenkele türünün cildindeki emme yeteneği ile ortamdaki nemi ağzına çekme özelliği taklit edilebiliyor. Bu kumaşın her metrekaresi, ortamdaki neme bağlı olarak saatte 12 litre suyu dönüştürebiliyor.

Kaktüs ve kertenkelelerin biyolojik adapte olma özelliklerini taklit eden icat, sadece 0,01 kWsa’lik güneş enerjisine ihtiyaç duyuyor. Bu düşük enerji ihtiyacından ötürü icat, benzer şekilde nemi suya dönüştüren diğer cihazlardan farklı bir iş ortaya koyuyor.

Kaynak: https://www.canadiangeographic.ca

Total
1
Shares
Önceki haber

Volvo Araçları Yoldaki Tehlikeler İçin Birbirini Uyaracak

Sonraki haber

Apple Mac Bilgisayarlarda NTFS Sürücüler Nasıl Kullanılır?

İlginizi çekebilir

FaturaLab’in Hedefi 2024’te 4 Kat Büyümek

Türkiye’nin önde gelen fintech platformu kuruluşu FaturaLab, 2023 yılında 1.600’den fazla tedarikçi ile 20 milyar TL’lik işlem gerçekleştirdi. 2024 planlarını açıklayan FaturaLab, bu yıl 3 yeni coğrafyaya açılmayı ve 4 kat büyümeyi hedefliyor.
Devamını oku