Kar Yağışından Elektrik Üreten Cihaz

Üniversite araştırmacıları tarafından türünün ilki olarak tanımlanan nanojeneratör, aynı zamanda bir hava istasyonu gibi davranıyor.

Los Angeles merkezli Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları ve öğrencilerin ortaklaşa tasarladığı bir cihaz, düşen kardan elektrik üretebiliyor. Türünün ilki olarak tanımlanan bu cihaz ucuz, küçük , ince ve bir plastik kadar esnek.

Kendi gücünü üretebilmesi ve bataryaya ihtiyaç duymaması sebebiyle en ücra bölgelerde dahi çalışan araç, adeta bir hava istasyonu gibi ne kadar kar yağdığını ve karın hangi yöne, hangi hızda düştüğünü dahi söyleyebiliyor.

Araştırmacılar bu cihaza kar tabanlı triboelektrik (sürtünme ile elektriklenme) nanojeneratör ya da “snow TENG” adını vermişler. Statik elektrik akımından faydalanan cihazın çalışma prensibinde pozitif olarak elektronla yüklü kar düşerken elektronlarını, elektron bakımından negatif olan sentetik lastik tarzı materyale iletiyor ve bu işlem sırasında cihaz elektrik üretebiliyor. Yani zaten şarj olmuş kardan bu cihaz sayesinde enerji akımı sağlanıyor.

Cihazın kayak gibi kış sporlarını izlemek, koşarken, yürürken veya zıplarken bir sporcunun performansını daha net biçimde değerlendirmek ve iyileştirmek için kullanılabileceği söyleniyor. Giyilebilir cihazlar teknolojisine de yeni bir soluk olmasına muhtemel gözüyle bakılan bu yeni icat, şimdiden bir botta kullanılmaya başlanmış.

Kaynak: https://newsroom.ucla.edu

Total
1
Shares
Önceki haber

Instagram’da ‘Beğeni’ Sayısı Kayboluyor, Ortalık Karışıyor

Sonraki haber

Ses Analizinden Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tespit Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

İlginizi çekebilir

E-ticaret hızla büyürken ödeme teknolojileri
yeni nesil çözümlerle esnekleşiyor

E-ticaret 2020’de yüzde 85 büyüdükten sonra 2021’de yüzde 60 büyüdü. 2022 yılında da sektörün yüzde 40 büyüyerek 560 milyar TL’lik hacme ulaşması bekleniyor. Bu süreçte e-ticaret yapan işletme sayısı da 6 kat artış göstererek 320 bine ulaştı. E-ticarette hem tüketim hem işletme tarafında yaşanan bu gelişmeler online ödemeler pazarında yeni ihtiyaçları karşılayacak, yenilikçi ve esnek çözümlerin hayata geçmesine neden oldu.
Devamını oku