Kar Yağışından Elektrik Üreten Cihaz

Üniversite araştırmacıları tarafından türünün ilki olarak tanımlanan nanojeneratör, aynı zamanda bir hava istasyonu gibi davranıyor.

Los Angeles merkezli Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları ve öğrencilerin ortaklaşa tasarladığı bir cihaz, düşen kardan elektrik üretebiliyor. Türünün ilki olarak tanımlanan bu cihaz ucuz, küçük , ince ve bir plastik kadar esnek.

Kendi gücünü üretebilmesi ve bataryaya ihtiyaç duymaması sebebiyle en ücra bölgelerde dahi çalışan araç, adeta bir hava istasyonu gibi ne kadar kar yağdığını ve karın hangi yöne, hangi hızda düştüğünü dahi söyleyebiliyor.

Araştırmacılar bu cihaza kar tabanlı triboelektrik (sürtünme ile elektriklenme) nanojeneratör ya da “snow TENG” adını vermişler. Statik elektrik akımından faydalanan cihazın çalışma prensibinde pozitif olarak elektronla yüklü kar düşerken elektronlarını, elektron bakımından negatif olan sentetik lastik tarzı materyale iletiyor ve bu işlem sırasında cihaz elektrik üretebiliyor. Yani zaten şarj olmuş kardan bu cihaz sayesinde enerji akımı sağlanıyor.

Cihazın kayak gibi kış sporlarını izlemek, koşarken, yürürken veya zıplarken bir sporcunun performansını daha net biçimde değerlendirmek ve iyileştirmek için kullanılabileceği söyleniyor. Giyilebilir cihazlar teknolojisine de yeni bir soluk olmasına muhtemel gözüyle bakılan bu yeni icat, şimdiden bir botta kullanılmaya başlanmış.

Kaynak: https://newsroom.ucla.edu

Total
1
Shares
Önceki haber

Instagram’da ‘Beğeni’ Sayısı Kayboluyor, Ortalık Karışıyor

Sonraki haber

Ses Analizinden Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tespit Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

İlginizi çekebilir

En Zor Yılda Bile Teleperformance Türkiye’den Katlayan Büyüme Performansı

Dünyanın en büyük bütünleşik çok kanallı dış kaynak müşteri deneyimi hizmetleri sağlayıcısı Teleperformance, 2020 yılında Türkiye’de yüzde 50’den fazla büyüyerek 370 milyon TL ciroya ulaştı. Son 3 yılda cirosunu 3’e katlayan şirket, istihdamını yüzde 60 artırdı ve çalışan sayısını 6 binin üzerine taşıdı. Sektörün ihracat liderliğini sürdürdüklerini söyleyen Teleperformance Türkiye CEO’su Tülay Doğrular, “2021’de özellikle yakın kıyı operasyonlarımız için Ege bölgesinde yeni bir yatırımı daha hayata geçireceğiz. Altıncı bölge yatırımımıza da devam edeceğiz. 2021’de de yine en az yüzde 50 büyüme hedefliyoruz” dedi.
Devamını oku