Kar Yağışından Elektrik Üreten Cihaz

Üniversite araştırmacıları tarafından türünün ilki olarak tanımlanan nanojeneratör, aynı zamanda bir hava istasyonu gibi davranıyor.

Los Angeles merkezli Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları ve öğrencilerin ortaklaşa tasarladığı bir cihaz, düşen kardan elektrik üretebiliyor. Türünün ilki olarak tanımlanan bu cihaz ucuz, küçük , ince ve bir plastik kadar esnek.

Kendi gücünü üretebilmesi ve bataryaya ihtiyaç duymaması sebebiyle en ücra bölgelerde dahi çalışan araç, adeta bir hava istasyonu gibi ne kadar kar yağdığını ve karın hangi yöne, hangi hızda düştüğünü dahi söyleyebiliyor.

Araştırmacılar bu cihaza kar tabanlı triboelektrik (sürtünme ile elektriklenme) nanojeneratör ya da “snow TENG” adını vermişler. Statik elektrik akımından faydalanan cihazın çalışma prensibinde pozitif olarak elektronla yüklü kar düşerken elektronlarını, elektron bakımından negatif olan sentetik lastik tarzı materyale iletiyor ve bu işlem sırasında cihaz elektrik üretebiliyor. Yani zaten şarj olmuş kardan bu cihaz sayesinde enerji akımı sağlanıyor.

Cihazın kayak gibi kış sporlarını izlemek, koşarken, yürürken veya zıplarken bir sporcunun performansını daha net biçimde değerlendirmek ve iyileştirmek için kullanılabileceği söyleniyor. Giyilebilir cihazlar teknolojisine de yeni bir soluk olmasına muhtemel gözüyle bakılan bu yeni icat, şimdiden bir botta kullanılmaya başlanmış.

Kaynak: https://newsroom.ucla.edu

Total
1
Shares
Önceki haber

Instagram’da ‘Beğeni’ Sayısı Kayboluyor, Ortalık Karışıyor

Sonraki haber

Ses Analizinden Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tespit Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

İlginizi çekebilir

Çerezsiz Bir Geleceğe Hazır Mısınız?

Günümüzde teknolojinin hızla evrim geçirdiği çağımızda, dijital reklamcılık da sürekli olarak değişim ve gelişim içerisinde yer alıyor. Bu dinamik ortamda, Google Chrome, 2024 yılının üçüncü çeyreğinde üçüncü taraf çerezleri kaldırmayı planlıyor. Reklamverenler için oldukça önemli bir dönemeç olarak öne çıkan bu karar, kişiselleştirme, hedefleme ve reklam etkinliği konularında yeni zorluklar ortaya çıkarıyor. Adform, bu zorlu dönemde reklam verenlere, daha etkili ve doğrudan hedeflenmiş reklam kampanyaları oluşturma imkânı sunarak, sektördeki değişime öncülük ediyor.
Devamını oku

VR/AR İle Sanal İletişim ve Çalışan Verimliliğini Artırmanın Yolları

Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, VR/AR teknolojileriyle şirketlerde sanal iletişimin ve çalışan verimliliğinin önemli ölçüde artırılabildiğini söylüyor. Son dönemde Pandemi ile beraber “Uzaktan çalışma” modelinde artış olduğunu ve gerçeklik algısında ve verimlilikte kayıpların başladığını paylaşan İnan, Dünyanın neresinde olursa olsun çalışanları bir araya getiren bu teknolojilerin, güçlü bir çalışma ve iletişim ortamı sağladığını ve, işe alımdan eğitime, iş süreçlerini takipten yeni fikirleri hayata geçirmeye kadar birçok noktada VR/AR teknolojilerinin çalışan performansını nasıl artırdığını 9 madde de ortaya koyuyor.
Devamını oku