Kaspersky’den, Şifre Güvenliğine Emoji Dokunuşu: Dijital Korumanızı Renklendirin!

Yenilikçi Bir Adım ile Siber Tehditlere Karşı Koruma!

Kaspersky, emoji tabanlı şifrelerin siber güvenlik açısından kullanıcıların şifre deneyimini daha eğlenceli ve etkili hale getirebilecek bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekiyor. Bu yenilikçi yaklaşım, sadece şifre güvenliğini artırmakla kalmayıp aynı zamanda kullanıcıların giriş bilgilerini hatırlamalarını kolaylaştırarak dijital varlıklarını daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

Günümüzde pek çok internet kullanıcısı, uzun, karmaşık şifreleri hatırlamakta zorlanıyor ve genellikle basit şifreleri tercih ediyor.Emoji tabanlı şifreler, bu sorunu çözmek için geliştirilmiş bir yaklaşımı kullanıcılarına sunuyor. Unicode standardının bir parçası olan emojiler, şifrelerinizi güçlendirmenin yanı sıra, onları daha hızlı ve hatırlaması daha kolay hale getiriyor.

Kaspersky Türkiye Genel Müdürü İlkem Özar konuya ilişkin şunları söylüyor: “Emoji tabanlı şifreler, siber tehditlere karşı dayanıklılığı artırmanın yanı sıra, kullanıcı deneyimini de önemli ölçüde iyileştiriyor. Çeşitli emoji seçenekleri, siber saldırganların saldırılarını önlemekte etkili bir bariyer oluşturuyor. Ayrıca, kullanıcılar şifrelerini hatırlamakta daha başarılı oluyorlar çünkü bir dizi ifadeyi bir araya getirmek, basit harf ve rakam kombinasyonlarından daha etkili bir hatırlama yöntemi sunuyor.Buna ilişkin bir örnek olarak ise 👁️🐝🍁👁️🥫🪰 “I believe I can fly” Uçabileceğime inanıyorum” anlamına gelen bu şifre oldukça sıradışı ve keyifli olduğunu söylemekte fayda var. Bu yöntem kullanıcıların hayal güçleriyle daha da zenginleşecek bir potansiyele sahip”

Emoji tabanlı şifrelerin kullanımı pek çok avantajı beraberinde getiriyor. Geleneksel şifreleme yöntemlerine kıyasla, emoji tabanlı şifreler daha az karakterle daha güçlü bir güvenlik sağlıyor. Kaspersky uzmanları emoji tabanlı şifrelerle siber güvenliğin daha etkili ve kullanıcı dostu hale gelmesinin dijital dünyada güvenliği artırmak adına önemli bir adım olduğuna vurgu yapıyor.

Emoji tabanlı şifreler kullanmanın getirdiği avantajlar:

 • Kısa ve Güçlü Şifreler: Emoji tabanlı şifreler, daha az karakterle daha güçlü bir güvenlik sağlar.
 • Siber Saldırılara Karşı Dayanıklılık: emoji tabanlı şifreleri kaba kuvvet yöntemleriyle çözmekte zorlanır. Her bir emoji için mevcut çok sayıda varyasyon, bu tür şifreleri tahmin etmeyi ve çözmeyi büyük ölçüde karmaşıklaştırır.
 • Kolay Hatırlanabilirlik: Emoji kullanarak anlamlı cümleler oluşturmak, şifreleri hatırlamayı büyük ölçüde kolaylaştırır

Emoji tabanlı şifrelerin kullanımı, beraberinde avantajları getirirken, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunuyor:

 • Hizmet Uyumları: Tüm çevrimiçi platformlar, emoji tabanlı şifreleri desteklemeyebilir. Bu nedenle, kullanıcıların tercih ettikleri hizmet veya platformlarda emoji şifrelerini kullanabilme olasılığını test etmek önemlidir.”
 • Giriş Zorlukları: Emoji girişi, bilgisayar kullanıcıları için mobil cihazlara kıyasla biraz daha zahmetli olabilir.
 • Emoji Sıralaması: Sık kullanılan emoji listeleri, şifreleri tahmin etmeyi kolaylaştırabilir; bu nedenle kullanıcılar sıralamaya dikkat etmelidir.

Emoji şifreleri nasıl girilir?

Emoji şifrelerini girmenin yöntemi, cihazınıza ve işletim sistemine bağlıdır. Akıllı telefonlarda buna özel bir klavye bölümü bulunurken, bilgisayarınızda şu seçeneklerden birini kullanabilirsiniz:

 • Windows 10 veya 11’de herhangi bir giriş alanında emoji tablosunu açmak için Win tuşuna + nokta tuşuna aynı anda basın. Birçok düzenlemede, Win + ; tuş kombinasyonu da çalışır.
 • macOS’ta emoji tablosu, herhangi bir uygulamada Düzen → Emoji ve Simgeler altında bulunur. Klavyeden tabloyu açmak için Command + Control + Boşluk çubuğunu birlikte basılı tutun.
 • Ubuntu Linux’ta (sürüm 18 ve üzeri), emoji girişi için giriş alanına sağ tıklayarak bağlam menüsünden Emoji Ekle’yi seçebilirsiniz. Klavyeden tabloyu çağırmak için Windows’taki gibi Win + nokta tuş kombinasyonunu kullanın.
 • Karakter koduyla giriş yapın. Yavaş ve sıkıcı olsa da, bu yöntem herhangi bir Unicode karakterini girmenin güvenilir bir yoludur – sadece emoji değil. İlk olarak, ilgili karakterin kodunu tabloda bulun, ardından özel bir tuş kombinasyonu kullanarak onu giriş yapın. Windows’ta Alt tuşunu basılı tutun, ardından yan sayısal klavyedeki listeden ondalık kodu girin. Diğer işletim sistemleri için süreç burada daha detaylı olarak açıklanmıştır.
 • Ancak emoji şifrelerini girmenin en kolay yolu, bunları Kaspersky Parola Yöneticisi’nde kaydetmek ve bunları gereken giriş alanlarına otomatik olarak eklemektir.
Total
0
Shares
Önceki haber

Trend Micro’nun 2023 Küresel Müşteri Ödüllerine Hak Kazananlar Belli Oldu

Sonraki haber

Dolandırıcıların Altın Kuralı: Daha Fazla Çalış, Daha Az Konuş

İlginizi çekebilir

Salgınla değişen yaşam tarzı turistlerin tatil tercihlerini kökten değiştirdi: Uzaktan çalışarak tatil yapmak isteyen her 100 kişiden 73’ü daha uzun tatil planlıyor

Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketi Simon Kucher & Partners tarafından 2020 yılının Mayıs ve Aralık aylarında yapılan ve salgın sonrası otel, turizm ve eğlence sektöründeki değişen tüketici davranışlarını inceleyen çalışma, 2021 yılı içinde 7 binden fazla katılımcı ile yeniden gerçekleştirildi. Türkiye’ye en fazla ziyaretçi gönderen Rusya, Almanya ve İngiltere gibi ülkelere odaklanan çalışma, yabancı turistlerin salgınla beraber değişen yaşam tarzları sonucu tatilden yeni beklentilerine yön veren trendlere ışık tuttu.
Devamını oku

Zyxel, Yenilenen Güvenlik Duvarı Serisi ile İşletmelere Güç Katıyor

Zyxel Networks, yeni ve gelişmiş güvenlik çözümleriyle kısıtlı BT kaynakları ve bütçelerle çalışan işletmelere yeni seçenekler sunuyor. Zyxel’in yayınladığı yeni firmware ZLD 4.60, ağ yöneticileri için gözle görülür performans artışı ve daha güçlü savunma sağlıyor. USG FLEX güvenlik çözümü ailesine eklenen iki yeni ürün, KOBİ’ler için giriş ve ileri seviye güvenlik duvarı seçeneklerini genişletiyor.
Devamını oku