Kimlik ve Erişim Yönetimi Neden Önemli?

Modern kimlik çözümleri, zero-trust (sıfır güven) stratejisini odağına yerleştirerek her bir kullanıcı ve veri iletişimi için güvenli ve sorunsuz bir çözüm sunuyor.

Dijitalleşme ve gelişen teknoloji, işletmelere hız ve verimlilik elde etmeleri için yardımcı olur. Özellikle pandemi etkisini yaşadığımız son dönemde daha sık örneği ile karşılaştığımız üzere birçok çalışan herhangi bir yerden, herhangi bir zaman diliminde ve istedikleri cihaz üzerinden sistemlere erişim sağlayarak çalışabilmekte. Fakat bu durumda özellikle şirket içi bilgilerin, güvenliğin ve gizliliğin tehlikeye gireceği zafiyetlerden kurumun kendisini koruması gerekir. Tam da bu çıkış noktası üzerinden kimliğe odaklanan bir güvenlik çözümünün benimsenmesi kurumları geleceğe taşımada büyük bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Micro Focus Kimlik ve Erişim Yönetimi (IAM) çözümleri ise tam da bu ihtiyacı karşılayarak kurumlara daha güvenli ve sorunsuz bir deneyim alanı sağlıyor. Tek bir merkezden erişim kontrolü, mevzuat uygunluğu, veri ihlali risklerinin minimum seviyeye indirilmesi, gelişmiş kullanıcı deneyimi ve düşük maliyetler ile kurumlar birçok açıdan fayda elde edebiliyor. 

Kimlik ve Erişim Yönetimi (IAM), güvenliğin olmazsa olmaz adımlarından bir tanesidir. Uygulanabilir modern kimlik çözümleri, zero-trust (sıfır güven) stratejisini odağına yerleştirerek her bir kullanıcı ve veri iletişimi için güvenli ve sorunsuz bir çözüm sunuyor. Kullanıcıların kimlik ve erişim yetkilerini güvenli bir şekilde başlatmak ve yönetmek için kullanılan IAM çözümü ile kullanıcı kendi kimliğini doğrulatarak sahip olduğu izinler üzerinden ilgili kaynaklara erişim sağlayabiliyor. 

Eski çalışma prensibi ile günümüzü kıyasladığımıza artık daha fazla kaynağa ve bilgiye erişim ihtiyacının ortaya çıktığını söylemek yanlış olmaz. Bu sebeple geçmişte kullanılan kimlik yönetimi çözümleri yerine Kimlik Yönetimi ve Yönetişimi (Identity Manager&Governance) uygulamalarının daha profesyonel olarak sunacağı bütüncül yönetim ve gözlem yeteneği ile ilerlemek işletmeler için bir gereklilik olarak ortaya çıkıyor. 

Broşürü şimdi incelemek için tıklayın

Identity Governance: https://www.microfocus.com/media/data-sheet/identity-governance-ds.pdf

IAM çözümlerinden bahsettiğimizde iki önemli nokta daha karşımıza çıkıyor, Tekli Oturum Açma (Single Sign-On) ve Çok Faktörlü Kimlik doğrulama (Multi Factor Authantication)

Tekli Oturum Açma (Single Sign-On); Bir çalışanın birden fazla kimlik oluşturmasını sağlamak yerine, tek bir hesap üzerinden ulaşılmak istenilen uygulamalara bağlantı sağlar ve yönetimi daha kolay hale getirir. 

Çok Faktörlü Kimlik doğrulama (Multi Factor Authantication); Bir çalışanın birden fazla ve birbirinden bağımsız bir şekilde yöntemler kullanarak, kimliklerini doğrulamalarına olanak tanıyan bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Dijital dönüşümle beraber teknolojiyi odak noktasında tutan kurumların IT birimlerindeki yöneticiler, şirketlerinin sistemlerini güvende tutmak isterler. Her ne kadar güvenlik duvarı, antivirus programları ile bu çalışmalar yapılmaya çalışılsa da, MFA ile güvenlik zafiyetlerini ortadan kaldırmak çok daha kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. 

Kurumunuzu olası tehditlerden koruyun

Her bir kurumda görev alan farklı sorumluluklara sahip çalışanlar yer alır. Bu noktada doğru kişilerin doğru erişim yetkilerine sahip olduklarından emin olmak, kurumun geleceği için önem taşımaktadır. Micro Focus IAM çözümü ile kurumunuzda çalışan kişilerin doğru yetkilere sahip olduğundan emin olup oturum açarken ve bu oturum süreci devam ederken kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu linkten uygunsuz erişim, sahipsiz kalan hesaplar ve görev ayrılığı ihlalleri gibi riskleri tespit edin.

Dijital dönüşümün bir parçası olun

Şirketin bulut hesaplarında veya bunun dışında hibrit bir bulut yapısında olması fark etmeden kaynaklara erişim sağlayıp, hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şirket içerisindeki farklı departmanlarda çalışan ekiplerinize, üst düzey yöneticilerinize veya son kullanıcı noktasındaki hizmetten faydalanan tüketicilere kusursuz ve sorunsuz bir deneyim sunabilirsiniz. Micro Focus; modern kimlik çözümleri portfoyüyle, zero-trust (sıfır güven) stratejisini odağına yerleştiren ve ilgili kimliklere yeterli düzeyde esneklik verirken gerekli kontrolleri sağlayan bir bakış açısına sahiptir. Kurumlara uçtan uca uygulanabilir ve güvenli bir platform sunar.

Konu ile ilgili çok daha detaylı bilgi edinmek ve uzman ekiplerimizle görüşmek için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki haber

İçerik Üreticilere Yönelik ConceptD 7 Ezel Pro Dönüştürülebilir Dizüstü Bilgisayarla Yaratıcı İş Akışınızı Geliştirin

Sonraki haber

Siber korsanların hedefinde bağlı otomobiller var

İlginizi çekebilir