Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Kripto Para Hırsızı Basit Şifreleri Tahmin Ederek 54 Milyon Dolar Çaldı

Tahmin edilebilir şifreler koyarak dijital dünyadaki verilerini tehlikeye atan kullanıcılar, hırsızlar için adeta açık kapı bırakmış oluyor.

Güvenlik uzmanları “blockchain haydutu” lakabını taktıkları bir hırsız/hırsız grubu tarafından 54 milyon dolar değerinde olan 37.926 Ethereum çaldığını ortaya çıkardı. Hırsızların tek yapması gereken, kripto cüzdanlara erişim için gerekli şifreyi tahmin etmek.

Hırsızlık olayı, kripto para birimi üzerinde çalışma yapan güvenlik uzmanları tarafından kazara keşfedilmiş durumda. Uzmanlar, çalışmaları için asgari seviyede kripto para içeren kripto cüzdanlarına “admin123” gibi tahmin edilmesi basit şifreler koymuşlar ve bir süre sonra bu hesaplardaki paraların bir başka kripto cüzdana aktarıldığını fark etmişler. Olayı daha yakından takip etmek için bir hesaba 1 dolar yatırıp, tahmini son derece basit bir şifreyle kripto cüzdanı korumaya almışlar ve kısa süre içinde paranın hesaplarından çekildiğini görmüşler.

1 doların izini süren uzmanlar, nihayetinde 54 milyon dolar değerinde Ehereum barındıran bir kripto cüzdana erişmişler. Hırsız veya hırsızların basit parolaları tahmin ederek ele geçirdikleri bu yüklü miktarda para, bize dijital dünyadaki verilerimizi korumamız için daha güçlü parolalara ihtiyaç duyduğumuzu gösteriyor.

Kaynak: https://gizmodo.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Yeni Ürün Yöneticilerimiz: Müşteriler

Sonraki haber

Tesla’nın Tamamen Otonom Aracı Trafikte Neler Yapıyor?

İlginizi çekebilir

Türkiye Veri Güvenliğini Innovera’ya Emanet Etti

Siber güvenlik entegrasyonunun lider şirketi Innovera, Türkiye’nin bilişim liderlerini belirleyen “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2019” araştırmasında ilk 100 şirket arasında yer aldı. 2019’da gelirlerini yüzde 27 oranında artırarak 103,3 milyon TL ciroya ulaşan şirket, aynı zamanda ‘Veri Güvenliği Yazılımı’ kategorisinin en büyük 2 oyuncusundan biri oldu.
Devamını oku