Kripto Parada Neler Oluyor?

Kripto para dünyasında gelişmeler hız kesmiyor. Birkaç gün içinde sektörde yine önemli gelişmeler yaşandı. Binance CEO’su ve kurucusu Changpeng Zhao, görevinden istifa etti. Zhao, sosyal medya açıklamasında “Hatalar yaptım ve şimdi sorumluluğu almalıyım. Bu Binance ve kendim için en iyisi” dedi. ABD Adalet Bakanlığı şirketin 4.3 milyar dolar ceza ödemesi gerektiğine hükmetti. Bu gelişmeler sonrasında Binance’ın yeni CEO’su Richard Teng oldu.

Diğer yandan Türkiye’de kripto para piyasalarının regülasyona tabi olması için çalışmalarda son aşamaya gelindi. Yürütülen çalışmalarda sona gelinirken, söz konusu düzenlemeyle denetlenebilirlik ve şeffaflığın sağlanması amaçlanıyor. Düzenlemenin yıl bitmeden Meclise sunulması bekleniyor.

AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri kripto varlıklara ciddi bir toplumsal ilgi olduğunu belirterek, “Burada vatandaşımızı korumak, vatandaşımızın güvenliğini sağlamak ama bir yandan da blokzincir zihniyetinin önünü açmak, onun önünü kapatmamak noktasında çalışmalarımız oldu, oluyor” dedi. Bunu çok olumlu bir gelişme olarak görüyorum ve bir an önce yasalaşmasını umuyorum.

Gelişmeler sektörü nasıl etkiledi? Yatırımcılarda biraz tedirginlik oluştu mu? Türk yatırımcısı ne yapıyor?

Kripto para piyasalarında neredeyse her yıl bir skandalla karşılaşıyoruz. Ülkemizde de pek çok olay yaşandı. Hatırladığımız üzere 2021 yılında kripto para borsaları Thodex, Vebitcoin’in batışından sonra pek çok mağdur oluştu. Kripto para yatırımcılarının bu alana ilgisinde azalma yaşanmıştı.

2022 yılında dünyada pek çok kripto para borsası battı. FTX bunlardan biriydi. 2022 yılı, iflaslar, suçlar ve büyük kayıplarla tamamlandı. 2023’ün ilk yarısında ise kripto para sektörü toparlanma yaşadı. Ancak yılın sonunda ise Binance CEO’suyla ilgili haberler sektörü derinden etkileyeceğe benziyor. Zhao’nun bir daha yüksek kademeli bir pozisyona getirilmeyeceği Binance tarafından duyuruldu.

DEĞERLERDE DÜŞÜŞ YAŞANDI

Bu haberler Bitcoin’in ve diğer coin’lerin değerinin düşmesine neden oldu. İstifa öncesi 37.000 doların üzerinde fiyatlanan Bitcoin 35.700 dolar bölgesine kadar geriledi. Yeni günde ise Bitcoin 36.500 dolar, Ethereum ise 1.995 dolar seviyelerinden alıcı buluyor. Kripto para piyasanın dünyadaki genel büyüklüğü 1.42 trilyon dolar civarında. Günlük hacimlerin ise 40-50 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, son gelişmeleri şöyle yorumluyor:

ABD ile Binance arasında devam eden davanın kazananı ABD oldu. Uzun zamandır ABD regülatörlerinin hedefinde yer alan Binance borsasının, 4 milyar doların üzerinde para cezası ödemesinin yanında 5 yıl boyunca ABD tarafından denetlenmesine ve bir gözlemciye ev sahipliği yapmasına karar verildi. Cezanın ana sebebi ise yaptırım programlarının ihlal edilmesi oldu. Binance, zaten kazanamayacağı bir davada uzlaşmayı kabul ederek ve bir nevi kol keserek, orta uzun vadede şirketin devamlılığını sağlamak adına riskleri azaltma yoluna gitti. Piyasa üzerinde hâkim olan çok büyük bir belirsizlik ortadan kalktı. Hem de geçen sene yaşadığımız FTX iflası gibi çok büyük bir kaosa neden olmadan sorun karşılıklı uzlaşmayla çözüldü. Farklı bir açıdan bakacak olursak yapısal bir risk olarak önümüzde duran Binance – ABD davası riski dün itibarıyla geride kaldı. Bu olaydan sonra spot Bitcoin ETF’sinin onaylanma ihtimalinin arttığını düşünüyoruz. Dolayısıyla her ne kadar tatsız bir olay olsa da kripto para ekosistemi için orta uzun vadede sürdürülebilir kılınması bakımından bu adım geleceğe yönelik iyi bir uzlaşma adımı olarak yorumlanabilir.”

Bakalım kripto para borsalarında gelecek yıl neler getirecek? Tabii ki sektörün dünyada ve Türkiye’de tam oturması için regülasyonların bir an önce yürürlüğe girmesi gerekiyor. Regülasyona tabi bir piyasaya yatırımcıların güveni artacaktır. Bir an önce şeffaflık ve denetlenebilirlik gelmeli. Kripto para piyasaları şu anda çok güven vermese de arkasındaki teknoloji blockchain yani blokzincir teknolojisi gelecek vaat ediyor. Kriptonun özünü oluşturan merkeziyetsizlik, doğası gereği şeffaflık, değişmezlik ve güvenlik ilkelerini içinde barındırıyor. Dünyanın geçirdiği dijital dönüşümde finansal teknolojilerin ve blokzincirin de rolü büyük olacak. Gelecekte bugün olduğundan çok daha yoğun şekilde kullanılacağı kesin.

YATIRIMCILAR BUNLARA DİKKAT!

Türkiye’de durum nedir peki? Bazı araştırmalar ülkedeki yüksek enflasyon nedeniyle kripto paraya yeniden yönelim olduğunu gösteriyor. KuCoin’in en son yaptığı araştırma bu yönde. Yatırımcılara bir kez daha dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatma fayda görüyorum.

*Kripto para piyasası genel piyasalardan oldukça farklı. Yüksek riskler barındırır. İflas eden borsalarda insanların yüksek meblağlarda para kaybettiğini göz önüne alın.

*İlk defa kripto para yatırımı yapacaksanız öncelikle bilgi edinin. Kavramları ve kripto paraları öğrenin. Hangi para birimi, ne sunuyor, arkasında nasıl bir teknoloji var iyice araştırın.

*Kripto paralarda dönem dönem yüksek dalgalanmalar olabileceğini aklınızda bulundurun.

*Ani fiyat hareketlerine karşı paniğe kapılmamak için bir stratejiniz olsun.

*Yüksek riskler barındıran bu piyasada borçlanarak, kredi kartı kullanarak, kulaktan dolma bilgilerle, piyasayı bilmeden yatırım yapmayın.

Total
0
Shares
Önceki haber

2024’te Finansal Siber Güvenliğe Bakış: Bankacılık Truva Atları, Bağlantılı Grupların Yükselişi, Doğrudan Ödeme Sistemlerine Yönelik Saldırılar

Sonraki haber

Sektör, 2024’e Odaklanırken, Yapay Zeka ve Sürdürülebilirlik Ön Plana Çıkıyor

İlginizi çekebilir

Visa’dan 2024’te Ödemeler Dünyasına Yön Verecek 5 Trend

Visa 2024 yılı için öngördüğü 5 trendi açıkladı. Yeni yılda geçmiş yılların norm kabul edilen standartlarında köklü bir değişim bekleniyor. Yerel işletmelerin yurt dışına açılmasından kapalı devre teknolojilerin açık platformlar haline gelmesine, bağımsız çalışan ağların birbiriyle uyumlanmasından yapay zekanın sağladığı fırsatlar ve turizmin muhteşem geri dönüşüne, işte 2024 için beklenen 5 trend:
Devamını oku

Bir Yeşil Lojistik Çözümü Mümkün Mü?

Pandemi etkisiyle e-ticaret ve global lojistik servisleri tüm zamanların en hızlı büyümesini yaşarken bu büyümenin çevre ve ekoloji üzerindeki etkisi de giderek artıyor. Son dönemde sürdürülebilir ve yeşil lojistik çözümler pazara sunulsa da bu çözümlerin kullanım yaygınlığı henüz istenen seviyelere ulaşmış değil. Bu durumun ana nedeni olarak yeşil çözümlerin yarattığı ek maliyetler ve bu maliyetlerin nakliyecilere ve son tüketiciye ne ölçüde yansıtılacağına ilişkin soruların henüz yanıt bulmaması gösteriliyor. Global danışmanlık şirketi Simon-Kucher&Partners, “Yeşil Lojistiğin Yükselişi ve Pazara Yansımaları” araştırmasıyla bu soruların yanıtını arıyor, kârlı bir yeşil lojistik çözümünün nasıl mümkün olacağını ortaya koyuyor.
Devamını oku