September 3, 2019 San Jose / CA / USA - Close up of Zoom sign at their HQ in Silicon Valley; Zoom Video Communications is a company that provides remote conferencing services using cloud computing

Kullanıcı Verilerini Facebook’a İlettiği Ortaya Çıkan Zoom’a Dava

Video konferans uygulaması Zoom’un bir Facebook hesabına sahip olmasanız dahi verilerinizi sosyal medya devine gönderdiğinin ortaya çıkması karşısında dava açıldı.

COVID-19 salgını sebebiyle uzaktan çalışma araçlarına olan talebin artışı kişisel veri güvenliği konusunda soru işaretlerini arttırdı. Kullanımı hızlı bir şekilde artan popüler video konferans uygulamalarından Zoom üzerinde bir araştırmada bulunan güvenlikçiler, uygulamanın bir Facebook hesabınız olsun veya olmasın verilerinizi sosyal medya devine aktarması büyük tepki topladı. Kaliforniya’da açılan bir davada uygulamanın kullanıcılarının verilerini korumak için yeterli güvenlik önlemi almadığı ve izinsiz üçüncü parti firmaların kişisel verilere erişimi rahatlıkla gerçekleştirebildiğini belirtilerek dava açıldı.

Bu tartışmalı siber zaafiyetin ortaya çıkmasına rağmen iş yerleri, okullar ve hatta devletlerin sunumları ve toplantılarını Zoom uygulaması ile gerçekleştirmeye devam ettiği görülüyor. Geçtiğimiz Salı günü, İngiltere başbakanı Boris Johnson sosyal medya platformu Twitter üzerinden paylaştığı bir görselde İngiliz parlementosunun sanal toplantı için Zoom uygulamasını kullandığı görüldü.

Zoom’un da haberi yok

Zoom kanadı ise sebep oldukları karışıklıktan dolayı özür dilerken, problemin bir dönem eklemeyi planladıkları “Login with Facebook” giriş özelliğinden kaynaklandığını ileri sürüyor. Bu sebeple iOS platformu için Zoom altyapısında kullanılan Facebook SDK’sı, Zoom’un da haberi olmaksızın cihazlardan veri toplayarak Facebook’a göndermiş. Olayın açığa çıkmasıyla Zoom bir güncelleme yayınlamış ve hatayı gidermişti.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite