Makine Öğrenmesi Devriminin Eşiğinde

İnsanlık önümüzdeki 20 yıl içinde, önceki 300 yıldan daha fazla değişecek. Makine öğrenmesi devriminin eşiğinde geleceğimiz nasıl şekilleniyor dersiniz?

Bu yazımda makine öğrenmesi ve yapay zeka teknolojilerinin 2019 yılında algoritmik açıdan nasıl bir değişim gösterdiğini ve geleceğimizi nasıl şekillendireceğini anlatmaya çalışacağım.

Geleceği düşündüğümüzde ben iyimser olan taraftayım. 

İnsanoğlunun geleceğini korumak için yeni araç ve teknolojiler geliştirdiğimiz kadar, insan mutluluğuna ve insanlığın sürekli gelişmesine daha fazla kaynak yatırmamız da gerekiyor. 

Geleceğin düşündüğümüzden daha iyi olacağına; iklim değişikliği, su ve gıda gibi en büyük problemlerimizin kilidini açacak anahtarın teknoloji olduğuna inanıyorum. 

Bu inancı savunurken, teknolojiyi etkin biçimde kullandığımızdan ve faydalarını doğru biçimde dağıttığımızdan emin olmamız gerektiğini düşünüyorum. En büyük endişem, müthiş bir gelecek inşa etmek adına “her türlü teknolojik araca sahip olmamıza rağmen”, siyasi ve sosyal açıdan hazır olmayıp, bunları gerçeğe dönüştüremeyeceğimizle ilgili. 

Geleceğimizi kurgulayan teknolojilerden biri, hayatın her alanında bize yardımcı olması muhtemel, yapay zeka destekli “Akıllı Asistan (Intelligent Assistance – IA)” teknolojisi. Diğeri ise esasen derin endişeleride barındıran “Makine Öğrenmesi ve ona bağlı algoritmalar (Machine Learning & Machine Learning Algorithms) sistemi. 

Her gün web aramaları yapıyor, web sitelerini ve sosyal medya platformlarını ziyaret ediyoruz. Günlük rutinimiz sürerken kendimize aşağıdaki temel soruyu sormayı unutuyoruz. 

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi Teknolojisi Ne Kadar İlerledi?

 • Önümüzdeki 10 yılda, makine öğrenmesinin mevcut işlerin %25’ini değiştireceği tahmin ediliyor.
 • Güney Kore’de her 100 çalışandan ortalama 4,78’ü robotlardan oluşuyor.
 • Bir makine öğrenim programı yazmak için 9 satırlık bir kod yeterli oluyor. 
 • Fastfood sektörü çalışanlarının %97’sini makinelerle değiştirilmesi bekleniyor. 
 • Çiftçilerin %98’inin işlerini makineler karşısında kaybedeceği beklentiler arasında. 
 • Yapay zeka ve Makine öğrenmesi ilaç endüstrisini ve sağlık sektörünü baştan yazmaya hazırlanıyor. 
 • 2020 yılında sosyal robotların kullanım sayısında yoğun bir artış bekleniyor. Akıcı konuşma yapabildiğiniz, arkadaşlarınızın ve aile üyelerinin isimlerini, yüzlerini ve sesini hatırlayan sosyal robotlar güvenli çocuk bakıcıları olarak konumlanıyor. 

Yakın gelecekte çoğumuz herhangi bir iş yapmamızı gerektirmeyen bir gelire sahip olacağız. Para, otomasyonun sağlayacağı verimlilikten ve ona bağlı tasarruflardan gelecek. Bu da adını henüz koymadığımız birçok yeni iş türünü ortaya çıkaracak. 

2019’da bilgisayarlar (ve mobil cihazlarımız) şunları yapabilir durumda:

 • Sesleri, yüzleri ve el yazısını tanıyabilir.
 • Fotoğrafları otomatik olarak çekebilir. 
 • Bir görüntünün içeriğini nasıl tanıyacağını ve belirli bir özelliğe göre nasıl sınıflandıracağını öğrenir. 
 • Verdiğiniz ek görevleri yapabilir. 

Günümüzde algoritmalar dilleri “öğretebilir” ve hatta konuşulan farklı bir dili akıcı bir şekilde aynı anda yazabilir durumda. Er ya da geç, yabancı dil öğrenmek kaçınılmaz olarak eskimiş hale gelecek.

Örnekler çoğaltılabilir, kesin olan bir makine öğrenmesi devriminin eşiğindeyiz.

19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında yaşanan sanayi devrimi toplumsal bozulmaya neden olmuştu, en nihayetinde insanlık ve makineler bir dengeye ulaşmıştı. Evet, işler yine değişiyor… Makine öğrenmesi yazılımı, taze gözlerle bir soruna bakma ve bilinmeyen ortamlarda gezinme gücüne sahip. Tıpkı teknolojik bir mucize gibi öyle değil mi? 

Çeşitlilik sunan ve tamamen farklı problemleri çözebilecek bir teknoloji düşünün.

Temel olarak bir makine, programın nasıl üretileceğini ve çözüm üretmeyi öğretecek şekilde programlanır. Makine öğrenmesi her zaman mümkün olan en doğru sayıları (ve gerekirse tahminleri) üretir. Sistemin temel amacı sınıflandırmaktır. Buna bilgisayar vizyonu da denir. Makine öğrenmesi sadece bir araçtır ve öngörülebilir bir gelecek için hava ve su gibi olacaktır. 

Makine öğrenmesi algoritmaları nasıl çalışıyor?

Makine öğrenmesi günlük hayatta farkında olmadan kurduğumuz sebep-sonuç ilişkilerini keşfeden bir teknoloji. Makineler gün geçtikçe bilinçaltımızın yerini alıyor ve bizim ilk bakışta söyleyemediğimiz ama bilinçaltında algıladığımız detayları işleyerek bize sonuçlar üretiyorlar. İnsan ve makineyi karşılaştırmak gerekirse.

Geleneksel programlamada programcı, yazılımı geliştirildiği alanda uzman bir ekipte çalışır. Görev ne kadar karmaşıksa – kod bir o kadar uzun ve yazması da o kadar karmaşık olacaktır. 

Makine öğrenmesi algoritmaları ise oldukça farklı çalışır. Algoritma girdi için veri kümesi ve çıktı için isteğe bağlı bir değer alır. Daha sonra onu analiz eder ve yararlı bir sonuç ortaya çıkması için gerçekleşmesi gereken süreci işler. Günümüzde bu iş kolu “şimdilik” programcılara ayrılmış bir iş. Peki ya gelecek dersiniz, gelecekte bu da değişecek.

Yapay Zeka Üzerine İnşa Edilen Yarınlar…

Sektörleri dönüştüren, uzakları yakın eden, fikirleri erişilebilir ve geliştirilebilir hale getiren teknoloji, farklılık ve farkındalıklar da yaratıyor. Sürekli yenilenmesinden, gittikçe daha pahalı hale gelmesinden yakınıyor olsak bile, teknolojik ürün ve gelişmelerden uzak durmak, bir bakıma birey olarak da geride kalmak anlamına geliyor. Teknotorite için kaleme aldığım ilk yazımda “Yapay Zeka Üzerine İnşa Edilen Yarınlar” konusunu ele almıştım. 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Total
1
Shares
Önceki haber

Özel Olarak Geliştirilen Kılıf Sayesinde Her Yerde Bitki Yetiştirilebilecek

Sonraki haber

Go Şampiyonu Yenilmez Yapay Zekalar Yüzünden Emekli Oldu

İlginizi çekebilir