Makine Öğrenmesi Eski Tablo ve Fotoğraflara Hayat Veriyor

Makine öğrenimi üzerine sürdürülen araştırmalar bir insana ait tek bir fotoğraf karesini dahi canlıymışçasına harekete geçirerek, resim ve tablolara hayat verilebileceğini gösteriyor.

Samsung Yapay Zeka Merkezi tarafından yayınlanan video doküman, hedef yüz olarak kabul edilen resim veya tablonun, kaynak yüze aktarılarak harekete geçirebileceğini gözler önüne seriyor. Geliştirilen benzer teknolojilerde bir video kaynaktan alınan yüzün bakışı ve konuşması, bir başka yüz aracılığıyla manipüle edilebiliyordu. Ancak bu çalışmalar yüksek veri talep eden bir alt yapı gerektiriyordu.

Ancak Samsung’un bu çalışması bize tek bir kareden yola çıkılarak yüz ifadeleri, konuşma ve kafa döndürme hareketlerinin sağlanabileceğini kanıtladı. Ne kadar çok veri aktarılırsa o kadar başarılı hale gelen sistem sayesinde Einstein, Marilyn Monroe ve Mona Lisa tablosu gibi tarihin ikon karakter ve sanat eserleri adeta gerçek bir insan gibi hareket edebiliyor.

Kusurları olsa da gelişmeye açık olan teknoloji şu an sadece gövde üstü alanı harekete geçirebiliyor. Yani canlandırılan karakter ayağa kaldırıp dans ettirilemez veya alkış tutmasını sağlanamaz. Araştırmacıların gelecekte tam vücut hareketlerini resim veya tablolara aktarması işten bile değil.

Total
10
Shares
Önceki haber

Kadın Gözüyle Teknolojinin Geleceği

Sonraki haber

Google Yapay Zekası Akciğer Kanserini Tespit Etmede, Radyologlardan Başarılı Oldu

İlginizi çekebilir