Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

McDonald’s Menülerini Artık Yapay Zeka Hazırlayacak

McDonalds’s yapay zeka kullanarak kişiye veya duruma özel menüler hazırlanması için 300 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Yapay zeka ve makine öğrenimi finans, sağlık, taşımacılık ve reklamcılık gibi sektörleri çoktan etkisi altına aldı. Yapay zeka botlarının ellerine teslim edilmiş iş süreçleri hızlı ve verimli sonuçlar sunuyor. Dünyanın önde gelen fast food zinciri McDonalds’s, bu teknolojileri kullanarak oluşturacağı kişiye ve duruma özel akıllı menülerle, kendi sektöründe fark yaratmanın peşinde.

Geçtiğimiz pazartesi günü McDonald’s 300 milyon dolar karşılığında makine öğrenimi üzerine uzmanlaşmış İsrail merkezli Dynamic Yield’i satın aldı. Elde ettiği veriyle karar verme mantığına dayalı ve kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri ortaya koyan Dynamic Yield, bu teknolojiyle McDonald’s menülerini kişiye ve duruma göre oluşturacak.

Dynamic Yield’ın “karar verme teknolojisi” müşterilerin menü ve içecek tercihlerinde yaptığı değişikliklerle elde ettiği veriyi, gelecekteki müşterilerin nasıl menüler isteyecebileceği tahmininde kullanacak. Ekranda görülen menü seçenekleri, analiz edilen veriye göre son derece detaylı biçimde ayarlanmış olacak. Örnek vermek gerekirse; eğer McDonald’s sıklıkla gençlerin rağbet ettiği bir lisenin yanındaysa ve uygun menülü, yüksek kalorili menü seçimleri tercih ediliyorsa, akıllı menü sistemi bunu zamanla anlayarak menü seçeneklerini buna göre ayarlayacak.

McDonald’s bu teknolojiyi öncelikli olarak araçlara servis noktalarında kullanmayı planlıyor. Araçlara servis noktalarındaki menüler makine öğrenimi ile hava durumu, trafik, saati baz alarak ayarlanacak ve müşterilere daha arzu edilebilir menüler sunulacak. McDonald’s buna benzer bir çalışmayı 2015 yılında gerçekleştirmiş ve hava şartlarına göre soğuk veya sıcak içecekleri öne çıkararak satışlarda artış gözlemlemişti.

Dünya genelinde 38.000 mağaza ve 68 milyon müşteriye sahip olan McDonald’s’ın kendine ait mobil uygulaması da olduğunu düşünürsek; yapay zeka ve makine öğrenimi yardımıyla yeme alışkanlıklarına yönelik önemli bir veri tabanlı oluşacağını söyleyebiliriz.

Kaynak:https://www.vox.com

Total
3
Shares
Önceki haber

IoT Güvenliğine Bakış Açınızı Değiştirecek 3 Yöntem

Sonraki haber

Hayal Kırıklığına Uğratan Oyun Konsolları

İlginizi çekebilir

Black Friday’de Milyarlarca Ziyaret

Bu yıl covid-19’un etkisiyle evde kal döneminde tüm alışverişini internet üzerinden yapmaya ve temassız ödemeye alışan Türkiye’de, 2019 yılına göre bu yıl yüzde 70’e varan indirimlerle gerçekleşen Black Friday, e-ticarette patlamaya sebep oldu. Teknotorite’nin e-ticaret devleri ve analizlerini yapan şirketlerden edindiği bilgiye göre; 2020’de Black Friday’de internet sitelerinin ziyaret oranı 3 milyarı aştı. Bazı firmaların cirolarında yüzde 400’ü varan artışlar yaşandı. Bu yılın sürprizi ise sepet ortalamasında erkek tüketicilerin kadınları geçmesi oldu.
Devamını oku