Merakla Beklenen iPhone 11 Türkiye’de

Her yıl eylül ayında lanse edilen ve kullanıcılar kadar rakiplerinin de takip ettiği iPhone 11 Türkiye’de ön siparişe açıldı ve 18 Ekim tarihinde dağıtımları başlayacak. Bu makalemde merakla beklenen iPhone 11 modelinin özelliklerini ve farklarını Teknotorite okuyucuları için özel olarak kaleme aldım.

Yenilikler Hep iPhone ile mi Geliyor? 

İlk çıktığı yıllarda eleştirilere maruz kalan ve akabinde sektörü değiştirerek büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan iPhone, stabil olan iOS işletim sistemiyle dikkat çekiyor. Her yıl geliştirdiği yazılım teknolojilerini işletim sistemine entegre eden Apple, sadece teknolojik olarak geliştirdiği ürünle değil, yazılımla da ön plana çıkıyor. Geriye doğru baktığımızda, her yıl kendi ürettiği ürünün üzerine koyduğu da açık bir şekilde görülüyor. 

Neden iPhone Kullanıcıları Cihazlarından Vazgeçemiyor

 
Kullanıcı arayüzünü seveni olduğu kadar sevmeyeni de olan iPhone serisinin fanatik sayılabilecek düzeyde büyük bir kitlesi bulunuyor. Bunun sebebi de kullanıcıların Apple ürünlerinde uygulamaların en gelişmiş özelliklerini ilk, hatta bazen tek olarak kullanabilmesi. Daha da önemlisi, Apple kullanıcılarının acaba telefonum yazılım güncellemesi alacak mı gibi bir derdi bulunmuyor. 

iOS 13 ile Neler Geliyor? 

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 13 gözle görülen ve görülmeyen birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Şimdi bu özelliklerin dikkat çekenlerine kısaca bir göz atalım; 

Yeni ve Geliştirilmiş Özellikler Son Derece Stabil 

Aslında makaleyi okurken, “bu özellik Android işletim sistemli cihazlarda uzun süredir var, şimdi bu yenilik mi oluyor?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, aslında Google, Android işletim sisteminin son versiyonu olan Android 10 ile bu özelliğe resmi olarak kavuşmuş olsa da, Android tabanlı cihaz üreten birçok marka bu özelliği kendi cihazlarının arayüzünde bir süredir kullanıyordu. Burada önemli olan sadece arayüzde değil, uygulamalar tarafından da çalışma sisteminin kabul görmesi. Eğer uygulamalar bu özelliği desteklemez ise, lanse edilen özelliğin bir değeri de kalmıyor. 

Apple Farkını Ortaya Koyuyor 

Apple işte bu noktada farkını yaratıyor ve yeni karanlık mod (dark mode) birçok uygulamayla entegre çalışıyor. Karanlık mod dışında; fotoğraflar, kamera, gizlilik ve güvenlik, Apple ile giriş yap özelliği, harita, Siri, kestirmeler, Airpods, Memoji ve mesajlar, klavye, anımsatıcılar, CarPlay, performans, artırılmış gerçeklik, AppStore, araba kullanırken rahatsız etme, ayarlar, dosyalar, ekran süresi, iPhone’umu bul, yeni yazı fontları, kişiler, kitaplar, kurumsal, mail, müzik, metin düzenleme, oyun kumandaları, paylaşım sayfası, pil ömrü, Reality Composer, safari, sağlık, sesli notalar, sistem deneyimi, takvim, telefon, Wi-Fi, Arcade ve daha birçok gelişmiş özellik iOS 13 ile geliyor. 

iPhone 11 iki Kamera ile Geliyor 

iPhone XR modeli ile bire bir aynı tasarıma sahip olan ve arka kısımda 2 kamerası bulunan iPhone 11, geliştirilmiş özellikleriyle iPhone XR’ dan tamamen ayrılıyor. iPhone 11’in geliştirilmiş özelliklerini iOS 13 ile birleştirince oldukça güçlü bir cihaz haline geldiği görülüyor. 

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max ile Üç Kamera Deneyimine Merhaba 

Apple’ın kendi cihazları arasında bir ilk olan üç kameralı modeli iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max ile iPhone cihazlarında fotoğraf kalitesi üst seviyeye taşınıyor. Özellikle Vlogger lar için tasarlanış modları ve oldukça ilgi çeken slow motion (ağır çekim) selfie modu olan Slofie ile diğer markaların modellerinden tamamen farklılaşıyor. 

Yeni Renkleri Oldukça İlgi Çekiyor 

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerinde renk yelpazesini genişleten Apple’ ın yeni renkleri de büyük ilgi görüyor. iPhone 11 Beyaz, Siyah, Yeşil, Sarı, Mor, Kırmızı renk alternatifleriyle gelirken, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Uzay Grisi, Gümüş, Altın ve Gece Yeşili renkleriyle kullanıcılara sunuluyor. 

Merak Edilen En Önemli Konu Fiyatlar 

Android işletim sistemli telefonların 11Bin TL seviyelerini geçmesiyle birlikte Apple kullanıcılarını saran endişenin yanında, döviz kuru ve ötv de olan değişiklikler iPhone modellerinin alımını zorlar hale getiriyordu. Ancak Apple’ın açıkladığı Türkiye fiyatları, iPhone severleri, teknolojiseverleri, hatta rakiplerini bile şaşırttı. Açıklanan fiyatlar ile geçtiğimiz ve içinde bulunduğumuz yıl döviz dalgalanması sebebiyle yaşanan artışların ardından Apple’ın Türkiye’deki pazarını neredeyse tamamen kaybettiği görülmekteydi. iPhone 11 ile birlikte Apple kaybettiği pazar payını ülkemizde toparlamak istiyor ve bunun için KDV veÖTV düşüldüğü zaman yeni iPhone’ ların en uygun fiyatlı olarak Türkiye’de satıldığını rahatlıkla görebiliyoruz. 

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro Max Resmi Satış Fiyatları 

iPhone 11 64 GB: 7.299TL 
iPhone 11 128 GB: 7.749TL 
iPhone 11 256GB: 8.599TL 

İphone 11 Pro 64 GB: 10.999TL 
İphone 11 Pro 256 GB: 12.999TL 
İphone 11 Pro 512 GB: 13.999TL 

İphone 11 Pro 64 GB: 11.999TL 
İphone 11 Pro 256 GB: 13.299TL 
İphone 11 Pro 512 GB: 14.999TL 

Uzun yıllardır teknoloji sektöründe, özellikle de akıllı telefon pazarında sahip olduğum bilgi birikimi ve tecrübeye istinaden rahatlıkla söyleyebilirim ki, iPhone 11 modelinin tüm zamanların en çok satan iPhone’u olması kuvvetli bir ihtimaldir. 

Gelecek makalemde Teknotorite okuyucularına özel olarak hazırladığım ve teknoloji gündeminde olan konulardan bahsetmeye devam edeceğim. 

Sevgiyle ve teknolojiyle kalmanızı dilerim.

Total
1
Shares
Önceki haber

Hitachi Vantara Yapay Zekâ Çağının Veri Yönetim Konsepti DataOps Üzerinden Yenilikçilik Vizyonunu Belirliyor

Sonraki haber

AVM’lerde ‘Acil Durum ve Danışma Kiosk’u İle Güvenlik İhtiyaçlarına Hızlı Müdahale

İlginizi çekebilir

Müziğinizi Nasıl Alırsınız?

Teknolojinin her şeye, her yere ulaşıp da müzik gibi sonsuz bir kavrama dokunmaması düşünülemezdi herhalde… Bugün yalnız dinlediğimiz ekipmanlar değil, müziği dinlediğimiz mecralar da değişiyor. Son satın aldığınız CD’yi hatırlıyorsanız, kuvvetle muhtemel güçlü bir hafızaya sahipsiniz.
Devamını oku