Mercedes-Benz ve Nvidia Ortaklığında Arabalar İçin Süper Bilgisayar Geliştirilecek

Otonom sürüş ve havadan otomatik güncelleme gibi özellklere sahip araçların 2024 yılında piyasaya çıkması bekleniyor.

Alman araç üreticisi Mercedes-Benz, teknoloji firması Nvidia ile gerçekleştirdiği ortaklıkla geleceğin arabalarına hayat vermek için süper bilgisayarların geliştirilmesi konusunda çalışmalara başladı. Araçlar hava yolu ile yazılım güncellemesinden otomasyon sürüşe kadar farklı alanda teknolojileri destekleyecek. Araçların piyasaya çıkış tarihi ise 2024 yılı olarak hedefleniyor.

Geliştirilecek yeni platform NVidia’nın 2019 yılında CES fuarında tanıttığı Orin yonga seti teknolojisi üzerine inşa edilecek ve yazılım olarak Drive AGX kullanacak. Düşük enerjiyle saniyede 200 trilyon işlem yapabilen Orin yonga seti dışında Nvidia projeye ilişkin daha fazla detay paylaşmadı.

Yapılan açıklamaya göre yeni araçlar Tesla ve Cadillac’da kullanılan çeşitli otomasyon sürüş yazılımını destekleyecek. Aynı zamanda Tesla’nın sürücüsüz araç park etme yazılımı Smart Summon yeni araçların özellikleri arasında yer alacak.

Tesla ile rekabette geri planda kalan Mercedes-Benz bu atılımla rekabeti dengelemeyi amaçlıyor. Öte yandan Daimler CEO’su Ola Kallenius ise yeni fonksiyonlar ve geliştirmeleri bulut üzerinden araçlara servis ederek aracın değerini güncel tutmayı hedeflediklerini dile getiriyor.

Bilgisayarlar için ürettiği grafik kartlarıyla tanınan Nvidia birkaç yıldır kendi kendine süren arabaların beynini oluşturacak parçaların geliştirilmesi için Volvo, Volkswagen ve Daimler ile ortaklık yürütüyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite