Merhum Nişanlısını Yapay Zeka İle Konuşturdu

San Francisco’da bir kişi yapay zeka yardımı ile merhum nişanlısının konuşmasını taklit eden chatbot yaptı. Ancak uzmanlar bu teknolojinin yanlış bilginin yayılmasında kullanılmasından endişe duyuyor.

Amerika’nın San Francisco şehrinde yaşayan Joshua Barbeau, hayatını kaybeden nişanlısını Elon Musk’ın yapay zeka araştırma grubu OpenAI teknolojisinden yararlanarak yeniden konuşturdu. Barbeau adını Project December verdiği çalışmasında, son derece gerçekçi konuşan chatbot’u geliştirirken merhum nişanlısına ait geçmiş konuşmalar ve nişanlısı hakkında bazı bilgiler ile yapay zekayı besledi. Ortaya çıkan chatbot, Joshua Barbeau’a ile adeta gerçek bir insan gibi konuşmayı başardı.

Kulağa adeta bir Black Mirror senaryosu gibi gelse de chatbot’un geliştirilmesinde fayda sağlayan yapay zekanın tasarımcıları, teknolojinin kitlesel yanlış bilgilendirme kampanyalarını körüklemek amacıyla kullanılabileceği konusunda uyardı. 

Project December, Elon Musk tarafından desteklenen OpenAI grubunun GPT-3 isimli AI modeli temel alınarak geliştirildi. GPT-3 yazılımı aşk mektuplarından akademik yazılara kadar hemen hemen her insan elinden çıkma makaleyi taklit edebilme yeteneği ile tanınıyor. Uzmanlar GPT-3’ü bugüne kadarki en karmaşık ve tehlikeli dil tabanlı AI programlarından birisi olarak tanımlıyor. 

OpenAI ise teknolojinin özellikle sosyal medyadaki kötü niyetli ve sahte içeriği otomatikleştirebileceği, yanıltıcı haber ve makaleler üretebileceği konusunda uyarıyor. Dahası yapay zeka teknolojisi çevrimiçi olan insanların yazılarını taklit edebilme yeteneği dahi edinebileceğine dair tahminler yürütülüyor. 

Kaynak

Total
0
Shares
Önceki haber

Acer’dan RTX 30 GPU’lu Predator ve Nitro modellerine performans dopingi

Sonraki haber

Tesla’nın Son Çeyrekteki Kârı 1 Milyar Doları Aştı

İlginizi çekebilir

Black Friday’de Milyarlarca Ziyaret

Bu yıl covid-19’un etkisiyle evde kal döneminde tüm alışverişini internet üzerinden yapmaya ve temassız ödemeye alışan Türkiye’de, 2019 yılına göre bu yıl yüzde 70’e varan indirimlerle gerçekleşen Black Friday, e-ticarette patlamaya sebep oldu. Teknotorite’nin e-ticaret devleri ve analizlerini yapan şirketlerden edindiği bilgiye göre; 2020’de Black Friday’de internet sitelerinin ziyaret oranı 3 milyarı aştı. Bazı firmaların cirolarında yüzde 400’ü varan artışlar yaşandı. Bu yılın sürprizi ise sepet ortalamasında erkek tüketicilerin kadınları geçmesi oldu.
Devamını oku