Microsoft, 10 Milyon Resimden Oluşan Yüz Tanıma Veri Tabanını Sildi

Yüz tanıma teknolojileri konusunda yasal düzenlemelerin sağlanması için öncü olan Microsoft, MS Celeb isimli devasa veri tabanını ortadan kaldırdı.

Geçtiğimiz yıl Microsoft başkanı Brad Smith, Amerikan Kongresi ile gerçekleştirdiği buluşmada yüz tanıma teknolojileri konusunda gerekli düzenlemelerin sağlanmaması sonucu oluşabilecek kötüye kullanım sebebiyle geniş toplumsal sıkıntıların ortaya çıkabileceğini belirtmişti. Yazılım devinin bu endişesi, yüz tanıma teknolojisini Kaliforniya Polis Teşkilatı’na satmasına da engel olmuştu.

Bu endişelerin devamında Microsoft, 100.000 insana ait 10 milyon resimden oluşan MS Celebs isimli veri tabanını silme kararı aldı. 2016 yılında kurulan veri tabanı Microsoft tarafından dünyanın halka açık bir şekilde sunulmuş en büyük veri kaynağı olarak tanımlanıyordu. Yazılım devinin veri tabanını silme kararından önce MS Celebs küresel teknoloji firmaları ve askeri kuruluşlar tarafından araştırma amaçlı kullanılıyordu.

Adından da anlaşılacağı üzere MS Celebs fotoğrafları, aktör ve aktrislerin rızası olmaksızın setlerde çekilmiş görüntülerden oluşuyordu. Bu sebeple görüntüler Creative Commons lisansı altında internetten çekildi.

Diğer yandan araştırmacı Adam Harvey tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre MS Celebs’de  yer alan resimler arasında gazeteci ve yazarlara ait görüntüler de bulunuyor. Harvey’e göre MS Celebs tarafından yayınlanan resimler her ne kadar veri tabanından silinmiş olsa da internetin dört bir yanında paylaşılmaya devam ediyor. Veri tabanındaki görüntüleri kullanan sitelerden birisi de FT.com

Veri tabanını silme işlemi, FT.com’un yüz tanıma teknolojisi çalışmaları ve Microsoft’un konu hakkındaki rolüyle alakalı derinlemesine araştırmanın başlaması akabinde gerçekleşti. Yazılım devinin veri tabanını silme kararında, aslında FT.com’un eski bir Microsoft çalışanına ait olmasının açığa çıkmasında etkili olduğu söyleniyor.

Kaynak: Engadget

Total
1
Shares
Önceki haber

Innovera’dan Daha Güvenli Web Uygulamaları için 10 Altın Kural

Sonraki haber

Google, Analiz Odaklı Girişim Firması Looker’ı 2,6 Milyar Dolara Satın Aldı

İlginizi çekebilir

WhatsApp Gibi Veri Paylaşımındaki Sorunun Çözümü Blockchain’i Kullanmaktan Geçiyor

Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, WhatsApp’ın Türkiye’deki kullanıcıları için ‘İmzala yoksa 8 Şubat’ta hizmet vermeyi keserim’ tehdidiyle sunduğu sözleşme dayatmasını ve geri adım atmasını ele alarak, tartışmanın yeni olmadığını fakat sosyal medyanın sonuç alma gücünün ortaya çıktığını söyledi. İnan, WhatsApp ile yaşanan ‘Verileri paylaşma’ sorunu konusundaki nihai çözümünün Blockchain sistemli güvenlik kullanmaktan geçtiğini belirtti. Hitay Holidng kuruluşu DORinsight araştırmasına göre ise, Türkiye’deki her 4 kullanıcıdan biri verilerinin izlenmesinden endişe ederken, WhatsApp’tan ayrılan 10 kişiden 7’sinin tercihi Telegram oldu.
Devamını oku

“Yeni Normal”in Veri Madeni: Online Araştırma

Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight’ın Genel Müdürü Pınar Köseoğlu, Covid-19 döneminde çalışmalarını kendi online veri tabanlarından gerçekleştirdiklerini ve araştırma trafiklerinin arttığını belirterek, “Araştırma yaptıranlar, online araştırmaya kayıyor dedi.
Devamını oku