Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Microsoft, 10 Milyon Resimden Oluşan Yüz Tanıma Veri Tabanını Sildi

Yüz tanıma teknolojileri konusunda yasal düzenlemelerin sağlanması için öncü olan Microsoft, MS Celeb isimli devasa veri tabanını ortadan kaldırdı.

Geçtiğimiz yıl Microsoft başkanı Brad Smith, Amerikan Kongresi ile gerçekleştirdiği buluşmada yüz tanıma teknolojileri konusunda gerekli düzenlemelerin sağlanmaması sonucu oluşabilecek kötüye kullanım sebebiyle geniş toplumsal sıkıntıların ortaya çıkabileceğini belirtmişti. Yazılım devinin bu endişesi, yüz tanıma teknolojisini Kaliforniya Polis Teşkilatı’na satmasına da engel olmuştu.

Bu endişelerin devamında Microsoft, 100.000 insana ait 10 milyon resimden oluşan MS Celebs isimli veri tabanını silme kararı aldı. 2016 yılında kurulan veri tabanı Microsoft tarafından dünyanın halka açık bir şekilde sunulmuş en büyük veri kaynağı olarak tanımlanıyordu. Yazılım devinin veri tabanını silme kararından önce MS Celebs küresel teknoloji firmaları ve askeri kuruluşlar tarafından araştırma amaçlı kullanılıyordu.

Adından da anlaşılacağı üzere MS Celebs fotoğrafları, aktör ve aktrislerin rızası olmaksızın setlerde çekilmiş görüntülerden oluşuyordu. Bu sebeple görüntüler Creative Commons lisansı altında internetten çekildi.

Diğer yandan araştırmacı Adam Harvey tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre MS Celebs’de  yer alan resimler arasında gazeteci ve yazarlara ait görüntüler de bulunuyor. Harvey’e göre MS Celebs tarafından yayınlanan resimler her ne kadar veri tabanından silinmiş olsa da internetin dört bir yanında paylaşılmaya devam ediyor. Veri tabanındaki görüntüleri kullanan sitelerden birisi de FT.com

Veri tabanını silme işlemi, FT.com’un yüz tanıma teknolojisi çalışmaları ve Microsoft’un konu hakkındaki rolüyle alakalı derinlemesine araştırmanın başlaması akabinde gerçekleşti. Yazılım devinin veri tabanını silme kararında, aslında FT.com’un eski bir Microsoft çalışanına ait olmasının açığa çıkmasında etkili olduğu söyleniyor.

Kaynak: Engadget

Total
1
Shares
Önceki haber

Innovera’dan Daha Güvenli Web Uygulamaları için 10 Altın Kural

Sonraki haber

Google, Analiz Odaklı Girişim Firması Looker’ı 2,6 Milyar Dolara Satın Aldı

İlginizi çekebilir

VShield, Siber Güvenlik Yarışması Cyber Range ile Ödül Dağıtacak

Türkiye’nin ilk sanal siber güvenlik konferansı olan VShield, etkinliğin ikinci günü olan 22 Mayıs’ta NATO Cyber Range iş ortağı CDeX ile VShield Cyber Range yarışmasını düzenleyecek. Gerçekçi bir siber saldırı deneyimi yaşatacak olan yarışma öncesinde katılımcılara eğitim verilirken, kazananlar toplam 2.900 Euro değerindeki kapsamlı eğitimlerden almaya hak kazanacaklar.
Devamını oku

Türkiye’nin İlk Çevrimiçi Siber Güvenlik Teknolojileri Kampı Başlıyor

Pandemi döneminde internet kullanımında yaşanan artışla birlikte siber güvenlik konusu tüm dünyanın gündeminde yer alan en önemli konulardan biri haline geldi. Siber güvenlik konusunda farkındalık yaratmanın yanında, bu alandaki uzmanlık eksikliğini de kapatmayı misyon edinen Innovera, Türkiye’de ilk kez çevrimiçi olarak Siber Güvenlik Teknolojileri Kampı’nı gerçekleştirecek. Toplam 5 gün sürecek olan kamp, 14-18 Eylül tarihlerinde yapılacak. Innovera, Türkiye’de ilk kez çevrimiçi gerçekleştirilecek Siber Güvenlik Teknolojileri Kampı ile katılımcılara siber savunmada etkili olan teknolojileri tanıma ve siber saldırıları engelleme becerisi kazandırmayı amaçlıyor.
Devamını oku