Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Microsoft, Azure Kullanıcıları için 10.000 Patente Erişim İmkanı Sundu

Microsoft, Azure bulut sistemini kullanan müşterileri için patent trolleriyle mücadele etmek adına 10.000 patente erişim izni sağladı.

Yazılım devi Microsoft, Azure bulut sistemi kullanıcılarını patent trolleri ve olası yasal süreçler karşısında korumak için 10.000 patente erişim imkanı sundu. Bu patentlerden IoT çözümlerini Azure bulut sistemi üstünde geliştiren müşteriler yararlanabilecek.

Microsoft’tan benzer bir hamle de girişim şirketleri için geldi. Microsoft, patent trolleriyle mücadele etmek adına kurulmuş olan ve aralarında Amazon, Facebook, Epic Games ve Netflix gibi dev isimlerin yer aldığı oluşum LOT Network üyesi girişim şirketlerine 500 patent bağışladı. Kalitesini kanıtlayarak LOT Network’e dahil olan girişim firmaları Azure bulut sisteminde aylık 1000 dolar harcamış olmaları karşılığında Microsoft’un sunduğu 500 patenti ücretsiz olarak kullanabilecekler. Farklı iş alanlarında kullanılabilecek farklı teknolojileri kapsayan patentler Amerika yanı sıra Avrupa ve Çin’i de kapsıyor ve patent kullanıcılarını uluslararası bir alanda korumaya alıyor.

IoT teknolojisinin yükselen bir trend olduğunu fark eden patent trolleri, kısa süre önce IoT patentlerini satın almaya başladılar. Bu patentleri kullanarak dava açacaklarını düşünürsek gelecekte konuya ilişkin yasal süreçlere şahit olacağız. Firmalar aldığı önlemlerle, teknolojilerini bir sonraki adıma taşıma çabasındayken karşılaşabilecekleri yasal süreçlerle vakit kaybetmenin önüne geçmek istiyor.

Kaynak:https://techcrunch.com

Total
2
Shares
Önceki haber

Facebook ve Twitter Neden Blockchain’in Peşinde?

Sonraki haber

MenaPay ve Handy Cafe Anlaşmasıyla 20.000 İnternet Kafe Ek Gelir Sağlayacak

İlginizi çekebilir

Yapay Zeka, Akıllı Şehirlerin Yönetimine Aday

Son dönemin yükselen akımlarından modüler akıllı şehir çözümleri, teknoloji alanındaki inovasyona önemli bir örnek teşkil ediyor. Ekin SPOTTER, trafik yönetiminin yanına, yapay zekâ desteğiyle suçluların ve olası kazaların, park ve şerit ihlallerinin tespiti, hava durumu ve kalite ölçümü, aydınlatma yönetimi, Wi-Fi erişimi ve elektrikli şarj gibi birçok yenilik ekliyor.
Devamını oku