Microsoft, Çalışanlarına Slack ve Google Docs Kullanımını Yasakladı

Şirket verilerinin rakipleri eline geçmesini istemeyen yazılım devi Microsoft, çalışanlarının şirket dışı uygulama çözümlerini kullanmasını yasakladı.

GeekWire tarafından yapılan habere göre Microsoft, rakip firmaların stratejik verilerine erişim sağlama ihtimaline karşılık çalışanlarının bazı uygulamaları kullanmasını yasakladı. Bu uygulamalar arasında şu anda iş dünyasında popüler olarak kullanılan Slack, Google Docs ve Amazon Web Servisi gibi iletişim araçları ve bulut bilişim çözümleri yer alıyor.

Çalışanlar arasında kolay ve hızlı bir iletişim kurulabilmesini sağlayan, veri depolama ve paylaşmayı pratik hale getirdiği için yaygın biçimde kullanılan uygulamaların yerini Microsoft’un kendi çözümleri alacak. Microsoft tüm çalışanlarının sahip olduğu verileri kendi uygulamalarını kullanarak paylaşmaları konusunda azami özen gösteriyor. Öyle ki Microsoft’un sahibi olduğu GitHub dahi yasaklı uygulama ve servisler arasında yer alıyor.

Microsoft rakibi olduğu Google ve Amazon gibi firmaların verilerine doğrudan erişim sağlaması konusunda oldukça hassas. GeekWire tarafından yapılan habere göre Slack Free, Slack Standard ve Slack Plus servisleri Microsoft Fikri Mülkiyeti’ni uygun şekilde korumak için gerekli kontrolleri sağlamadığından ötürü şirket içi iletişimde yasaklanmış durumda.

Microsoft’un çalışanlarına şirket işlerinde kullanmalarını yasakladığı uygulama ve servis şöyle:

  1. Slack Free, Slack Standart ve Slack Plus
  2. Google Docs.
  3. Kaspersky Güvenlik Yazılımları
  4. Amazon Web Servisi
  5. GitHub ( bulut sürümü)
  6. PageDuty
  7. Grammarly
Total
0
Shares
Önceki haber

Dijital Dönüşümde İK’nın Rolü

Sonraki haber

STEM Kök Hücre Haline Gelecek

İlginizi çekebilir

Momo Tehlikesi Bitmedi

Mavi Balina, Mariam ve şimdi de Momo. Siber tehditlerin adı değişse de amaçları değişmiyor. Peki bu saldırılar karşısında siz ve aileniz her an nasıl tetikte olabilirsiniz?
Devamını oku