Microsoft Office 365 Gizlilik Endişeleri Nedeniyle Almanya’daki Okullarda Yasaklandı

Almanya’nın Hessen eyaleti yetkilileri öğrenci ve öğretmen bilgilerinin ABD’ye sızdırılabileceğini söyledi.

Hessen eyaleti yetkilileri okullarda Microsoft Office 365 kullanımının yasal olmadığını açıkladı. Almanya Veri Koruma Komisyonu popüler bulut platformunun standart sürümünü kullanmanın öğrenciler ve öğretmenlere ait kişisel bilgileri ABD yetkililerinin erişimine açık hale getirdiğine karar verdi.

Konu Avrupa’nın veri gizliliği konusundaki endişelerinin bir başka örneği gibi görülürken, öte yandan mevcut ABD yönetiminin dış politikası hakkında bazı endişeler olduğunu ortaya koymuş oldu.

Hessen Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Kurumu tarafından verilen karar, esasen Alman okullarının ve diğer devlet kurumlarının Microsoft yazılımlarını kullanıp kullanmaması gerektiği konusunda yıllardır devam eden iç tartışmaların bir sonucu.

Alman yetkililer Microsoft Office’te işlem yaparken aynı zamanda programın Amerika’ya telemetri yöntemiyle veri ilettiğini tespit etti. Geçtiğimiz yıl Hollandalı araştırmacılar gönderiler veriler arasında belgelerden e-posta konu satırlarından cümlelere her şeyi içerebileceğini ortaya çıkarmıştı ve veri takibinin AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliğine aykırı olduğunu belirtmişti. Benzer şekilde Almanya Federal Bilgi Güvenliği Ofisi de yakın zamanda Windows işletim sisteminin telemetri yöntemiyle verileri takip edebiliyor olmasından endişe duyduklarını açıkça ifade etmişti.

Bu güvenlik korkusunu yatıştırmak isteyen Microsoft, 2017 yılında milyonlarda dolarlık bir yatırımda bulunmuş ve Hesse eyaleti  yetkilileri okullarda Office 365 kullanımını uygun görmüştü. Ancak 2018 Ağustos ayında Microsoft, Almanya’daki servisini kapatma kararı aldıktan sonra bir kez daha gizlilik endişeleri gündeme geldi.  

Amerika’daki yürürlüğe giren 2018 CLOUD Act ve 2015 USA Freedom Act yasaları ile Amerikan hükümet teknoloji firmalarından geniş ölçüdeveri talebinde bulunabiliyor. Bu da Amerikan teknolojileriyle aktarılan verilerin gizliliği konusunda kafalarda soru işaretlerine sebep oluyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Güvenli Bulut (Cloud) Depolama ile Verilerinizi Kaybetmeyin

Sonraki haber

Bir Amerikan Eyaleti Daha Fidye Yazılıma Teslim Oldu!

İlginizi çekebilir

Güvenlik Amaçlı Video İzleme Çözümlerinde 7 Güçlü Trend

Güvenliğe yönelik tehditler her geçen gün artarken özellikle video izleme teknolojilerinin güvenliği sağlamadaki rolü de giderek kritikleşiyor. Video izleme çözümlerinin yeni teknolojiler ile akıllanması sonucu güvenlikte etkisini hissettiğimiz 7 güçlü video izleme trendi öne çıktı. Yapay zeka, IoT, veri analizi, bulut hizmetler ve siber güvenlik güvenliğin sağlanmasında video izleme teknolojilerinin etkinliğini katlayacak.
Devamını oku