Microsoft, TikTok’u Satın Almayı Planlıyor

ABD başkanı Donald Trump, TikTok uygulamasını yasaklamaya hazır olduğunu dile getirirken Microsoft da Çinli sosyal medya platformunu satın almayı planlıyor.

Çinli ByteDance tarafından geliştirilen sosyal medya uygulaması TikTok yakaladığı büyük başarı sonrasında özellikle ABD ve ABD müttefiki ülkelerde siber güvenlik nedenleriyle hedef haline gelmişti. Hindistan Çin sınırında yaşanan gerginlik sonrasında Hindistan tarafından yasaklanan uygulama konusunda yorumda bulunan ABD başkanı Donald Trump, TikTok’u yasaklayan kararnameyi imzalayacaklarını dile getirdi.

Üzerindeki baskıları azaltmak ve uygulamanın geleceğini garanti altına almak isteyen ByteDance’ın ise TikTok’u Amerikalı yatırımcılara satmak istediği bir süredir dedikodu olarak haber sitelerinde yer ediyordu.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre yazılım devi Microsoft, Donald Trump’un açıklaması sonrasında TikTok’u satın almak için hazırlıklara başladı. Amerikalı olmayan ancak YouTube ve Facebook gibi sosyal medya devlerine kafa tutan TikTok, gelen eleştiriler sonrasında geçtiğimiz Mayıs ayında Disney yöneticisi Kevin Mayer’i TikTok’un CEO’su ve ByteDance’in COO’su görevlerine atayarak stratejik bir hamlede bulunmuştu.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite