Microsoft, Uzaktan Çalışmayı Kalıcı Hale Getiriyor

Pandeminin etkilediği iş süreçlerinin devam etmesini sağlayan uzaktan çalışma firmalar için kalıcı hale geliyor.

Facebook ve Twitter’ın ardından yazılım devi Microsoft da uzaktan çalışmayı kalıcı hale getiriyor. Pandeminin etkisiyle hızla değişen iş yapış süreçlerinde Microsoft çalışanları yöneticilerinin onayıyla kalıcı olarak evden çalışma seçeneğine sahip olabilecekler.

Uzaktan çalışmanın bir süredir hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesiyle birlikte dev şirketler de bir ofise ihtiyaç olup olmadığını sorgulamaya başladı. Dünyanın dört bir yanından teknoloji şirketleri evden çalışmayı kalıcı hale getirdi.

Microsoft yaptığı açıklamada çalışmak için donanıma ihtiyaç duyanlar ve yüz yüze iletişimle ilerlemesi daha verimli olacak çalışanlar dışındaki tüm personelin yöneticilerinin resmi onayına ihtiyaç duymadan evden yarı zamanlı çalışabileceklerini belirtti.

İngiltere’deki Microsoft personeli için de geçerli olacak uygulama ile şirket çalışanlarının bireysel çalışma tarzlarını ve iş ihtiyaçlarını desteklemeyi amaçladıklarının altını çizdi.

Uzaktan çalışmada sıra dışı rakamlar

Amerika Ulusal İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Nisan ayı itibariyle istihdam edilenlerin %46’sından fazlası evden çalışıyor.

Mayıs ayında bu oran %42’ye gerilerken, Ağustos ayında %35 civarına düşmüştü. Pandemiden önce tam zamanlı olarak uzaktan çalışan oranı ise sadece %2’ydi.

Pek çok işveren, başlangıçta geçiş sürecini üretken ve verimli olarak tanımlarken, zaman içinde uzaktan çalışmanın dezavantajları baş gösterdi. Örneğin bu ay düzenlenen bir konferansta söz sahibi olan Microsoft CEO’su Satya Nadella, özel hayat ile iş hayatı arasındaki sınırın kalkması nedeniyle bazen işte uyuyormuşuz gibi hissedildiğini söyledi.

Salgından sonrası dönemde ise şirketlerin büyük çoğunluğunun haftada iki gün evde, 3 gün ofiste olacak şekilde iş planı gerçekleştireceği düşünülüyor. Uzmanlar tam zamanlı olarak ofiste ya da tam zamanlı olarak evden çalışmanın çoğu insan için ideal olmadığını hatırlatıyor.

Bir diğer araştırmaya göreyse ABD’li işverenlerin %22’si personeline salgından sonra evden çalışmaya teşvik edeceğini belirtiyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

İletişimin Geleceği Zoomtopia 2020 Etkinliğinde Değerlendirildi

Sonraki haber

Çağrı Merkezi Sektörünün Genç Yöneticileri ÇMD 5. Takım Liderleri Zirvesi’nde Buluştu

İlginizi çekebilir