Microsoft Warner Bros. Tarafından Çekilen Superman Filmini Cama Kaydetti

Microsoft’un 2016 yılında üzerinde çalışmaya başladığı Project Silica ile ilk kaydedilen veri 1978 yılında çekilen Superman filmi oldu.

Film ve müzik gibi verilerin hala daha manyetik bantlar üzerinde saklandığı bir zamanda, endsütridekiler daha verimli ve güvenli bir çözüm arayışına devam ediyor. Microsoft ise başarılı bir alternatif sunacak gibi gözüküyor.

2016 yılında ilk çalışmalarına başlanan Project Silica, cam tabanlı depolama teknolojisini sunuyor. Manyetik bantlara kaydedilen film ve müzik eserlerinin orjinal kopyalarının yangın ve zamanla aşınması gibi faktörler yüzünden zarar görmesi, cam tabanlı Silica’nın çok daha güvenli bir tercih olabileceğini gösteriyor.

Christopher Reeve’in başrolünü oynadığı Superman filminin tamamı bu küçük parçanın içerisinde

Microsoft ve Warner Bros. ortaklığı ile yapılan ilk veri kaydı ise 1978 yılında çekilen Superman filmi oldu. 7.5 cm x 7.5 cm x 2 mm boyutu ile bir bardak altlığından daha büyük olmayan silica cam üzerine Superman filminin tamamı kaydedilebildi. Bahsi geçen cam parçasına 75.6 GB boyutunda dosya kaydetmek ve daha sonra içeriği incelemek mümkün.

Project Silica üzerinde yapılan dayanıklılık testleri yüksek ısıya sahip ortamlarda bulundurmak ve üzerini çelikten eşyalar çizmek gibi ağır uygulamalardan oluşuyor. Depolama birimi bu testlerin ardından hala daha çalışmaya devam edebiliyor.

Araştırmacılardan Youssef Assaf silica camın dayanıklılığını, kaynar su dolu bir su ısıtıcıya sokarak gösteriyor.

Proje henüz tam anlamıyla bitirilmiş durumda değil. Microsoft önümüzdeki yıllarda çok daha iyi bir hale getirileceğini söylüyor. Silica tamamlandığında birçok görsel ve işitsel eserin çok daha güvenli bir şekilde saklanabileceğini söyleyebiliriz.

Total
36
Shares
Önceki haber

Google Açık Kaynaklı Bir Yonga Üzerinde Çalışıyor

Sonraki haber

Teknolojinin Yönettiği İnsan

İlginizi çekebilir