Microsoft Yeni Bir Windows Phone Düşünmüyor

Microsoft, Windows işletim sistemine sahip yeni bir telefon çıkartmayı düşünmüyor.

Microsoft dün gerçekleştirdiği etkinlikte, kimsenin beklemediği bir duyuru yaptı. İki yıl boyunca telefon pazarından uzak kalan firma, Surface Duo ile geri dönüyor. Hem de kendi işletim sistemini barındırmayan bir cihaz ile. 

Çift ekranlı, katlanabilir bir cihaz ile piyasaya geri dönmeye hazırlanan Microsoft, beklenmedik bir sürpriz yaparak, cihazın Android işletim sistemine sahip olacağını duyurdu. Cihazın 2020 yılının son çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyor.  

Katlanabilen yapısı ile cebe kolayca sığabilen çift ekranlı, kamera özelliği bulunan ve telefon çağrıları gerçekleştirebileceğiniz bir cihaz Surface Duo. Microsoft’un Ürün Sorumlusu Panos Panay bu cihazın bir telefon değil, arama da gerçekleştirebilen farklı bir cihaz olduğunu söylüyor. Surface Duo ile Microsoft ve Google’ın en iyi yanlarının bir araya gelmesi planlanıyor. “Google onaylı bir Android cihazı olan Duo, hem Google hem de Microsoft uygulamalarına sahip olacak.”  

Akıllardaki soru ise, Microsoft’un yeni bir Windows Phone çıkarma planı olup olmadığı. Bu konu hakkındaki sorulara Panay’ın cevabı ise “Hayır” oluyor. “Günün sonunda, uygulamaların bulunduğu yer belli. Fırsatların bulunduğu yer, geliştiricilerin faydalandığı yer belli. Bu bariz bir gerçek. Bunu görmezden gelmek saçma olur.”  

Microsoft artık önceliği mobil işletim sistemine değil, kullanım tecrübesine veriyor. Geçmiş Windows Phone tecrübelerine dayanarak, bunun doğru bir karar olduğunu söylemek mümkün. Android pazarın büyük bir kısmını kapsıyor ve daha önceki Windows Phone denemeleri başarısız bir şekilde sonuçlanmıştı. Bunun en büyük sebebi ise, kullanıcıların yeni bir sistem yerine, pazarın yoğun olduğu Android ve iOS işletim sistemlerini almak istemeleri. 

Kısacası, Windows işletim sistemli yeni bir telefon görme ihtimalimiz neredeyse yok. Yine de geçmişteki başarısızlıklarının, Microsoft’u mobil pazarından tamamen koparmadığı bir gerçek. Android işletim sistemli bir Microsoft telefonu haberi, ilerleyen zamanlarda her şeyin mümkün olabileceğinin bir işareti gibi.  

Kaynak: Wired

Total
0
Shares
Önceki haber

Honor 10 Lite A101’de Satışa Sunuldu

Sonraki haber

Depremde GSM Şebekemiz Sınıfta Kaldı

İlginizi çekebilir