Microsoft’un, Xbox One Konuşmalarını Dinlediği Tespit Edildi

Microsoft’un bir dönem video oyun konsolu Xbox üzerindeki görüşmeleri dinlediği ortaya çıktı.

Son aylarda teknoloji gündeminde sıklıkla rastladığımız müşterilerin özel sesli görüşmelerine ait verilerin kayıt altına alınması ve dinlenmesi haberlerine bir yenisi daha eklendi. Motherboard isimli haber sitesinin ortaya çıkardığı olaya göre, Microsoft’un video oyun konsolu Xbox One’da “Xbox” ve “Hey Cortana” gibi sesli komutlarla harekete geçen dinleme moduna aktarılan tüm konuşmalar bir dönem firma tarafından dinlenmiş.

Microsoft daha önce çalışanlarının Skype üzerindeki görüşmeleri ve sesli komutla çalışan asistan Cortana ile gerçekleşen diyalogları dinlediğini kabul etmişti. Ancak Cortana’nın kimi zaman konuşmaları yanlış anlayıp kendine bir komut gönderilmiş gibi ses kaydını başlatması, duyulması istenmeyen konuşmaların da kayıt altına alınıp analiz edilebildiğini ortaya koyuyor.

Xbox 360 ile beraber konsolun önemli bir parçası haline gelen Kinect teknolojisinin açığa çıkmasından bu yana kullanıcılar kişisel görüntü ve sesli verilerinin güvenliğinden yana endişe duymuşlardı. Görünen o ki bu endişede önemli bir haklılık payı bulunuyormuş.

Haberin ortaya çıkmasıyla beraber yazılım devi bir açıklama yaparak, Xbox One üzerinde bir dönem sesli komutları analiz etmek amacıyla dinlediklerini ve bunu bir süre önce sonlandırdıklarını söyledi. Öte yandan Skype görüşmelerinin dinlenmesi ve analiz edilmesi konusunda daha saydam hareket edeceklerini açıklayan firma, gizlilik politikası maddesine insan veya yapay zeka ile sesli görüşmelerin analiz edildiğini belirleyen bir madde ekledi.

Total
1
Shares
Önceki haber

Başarıya Giden Yol Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nden Geçiyor

Sonraki haber

Gmail Yazım ve Gramer Hatalarını Otomatik Olarak Giderecek

İlginizi çekebilir

Dolandırıcıların Altın Kuralı: Daha Fazla Çalış, Daha Az Konuş

Siber güvenlik şirketi ESET, yeraltı forumlarındaki reklamlar sayesinde yeni saldırganların Telekopye gruplarına nasıl katıldığını inceledi. Saldırganların bakış açısından tüm dolandırıcılık operasyonunu ayrıntılı olarak analiz etti. Telekopye'nin yetenekleri arasında kimlik avı web siteleri oluşturma, kimlik avı SMS'leri ve e-postaları gönderme, sahte ekran görüntüleri oluşturma yer alıyor.
Devamını oku