MIT’in Geliştirdiği Robot Benzeri İplik, Beyinde Ameliyatı Kolaylaştırıyor

Geliştirilen yeni robotik iplik, beyin damarları içerisinde çok daha rahat hareket edebiliyor. Manyetik olarak kontrol edilen cihaz beyinde meydana gelebilecek sıkıntılara daha kolay müdahale sağlayacak.

MIT araştırmacıları robot teknolojiler ve günümüz endovasküler ameliyat tekniklerini bir araya getirerek, son derece ince bir kablo yardımıyla karmaşık beyin damarlarına müdahale etmeyi asgari seviyede riskli hale getirecek yeni bir yöntem keşfetti.

Günümüzde beyin ameliyatları son derece yetenek gerektiren elle kontrol edilen kablolar yardımıyla yapılıyor. Gerçekleşmesi son derece güç olan ve hastayı yoğun x ışınlarına maruz bırakan beyin ameliyatları bu yeni robotik iplikle tarih olabilir.

İnsan vücudundaki suya benzerliğiyle bilinen hidrojel isimli maddeden üretilen robotik ipliğin ana maddesi nitinol isimli rahatlıkla eğilip kıvrılabilen ve rahatlıkla orijinal şekline dönen bir materyal.

Mürekkep benzeri bir maddeyle kaplanan iplik bu sayede insan vücudu içinde fonksiyonları bozulmadan manyetik olarak manipüle edilebilir hale getiriliyor. Araştırmacılar ipliğin farklı görevler için modifiye edilebileceğini dile getirdi. Bu sayede örneğin ipliğin merkezinde yer alan nitinol yerine fiber optik tel konularak beyin kan damarı yollarındaki tıkanıkları engellemek için lazer ışığı kullanılabiliyor.

Robotik iplik doktorlar için çok daha güvenli bir ameliyat süreci sağlamakla kalmıyor, çok daha karmaşık ve hastanın rahatsızlığına özgü operasyonlar yapılmasını mümkün kılıyor.

Kaynak: TechCrunch

Total
0
Shares
Önceki haber

iPhone 11, 10 Eylül’de Dünyaya Tanıtılacak

Sonraki haber

Yeni Dolandırıcılık Tekniği Kullanan Telefon Uygulamaları Şarjınızın Hızla Tükenesine Sebep Oluyor

İlginizi çekebilir