Mobil Oyun Sektörü 68,5 Milyar Dolarlık Küresel Bir Pazara Dönüştü

Yatırımcılar son 18 ayda mobil oyun sektörüne 9,6 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Video oyun sektörü son 10 yılda gelirini katlayarak arttırdı ve küresel değerini 152 milyar dolara yükseltti. Bu değerin %45’lik kısmı, yani 68,5 milyar dolarlık bölümü mobil oyunlara ait. Yıldan yıla %10,2’lik büyüme gösteren mobil oyun sektörü yatırımcılar içinde cazip bir iş haline geldi. Geride bıraktığımız 18 aylık süreçte video oyun sektörü 9,6 milyar dolarlık yatırım gördü. Şayet yatırımlar aynı seviyede devam ederse, geçtiğimiz 8 yıllık süreçten daha yüksek bir yatırım gerçekleşmiş olacak.

Bugün mobil oyunlar indirilen uygulamaların %33’ünü kapsıyor. 2019 yılında 2,4 milyar insanın mobil oyun oynayacağı tahmin ediliyor. Sosyal medya uygulamaları ve müzik uygulamalarının ardından mobil oyunlar, uygulama kategorilerinde en fazla zaman harcanan yazılımlar olarak kabul görüyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre mobil cihazlarda harcanan zaman 8 dakika farkla televizyonları geçmiş durumda. 2021 yılına gelindiğinde bu rakamın 30 dakikadan fazla olacağı ön görülüyor. Uygulamalar zaman harcamak için yeni gözdelerimiz ve mobil oyunlar aslan payını alıyor.

2019 yılı rakamlarına bakıldığında mobil oyuncuların yaş ortalaması sanılanın aksine bir hayli yüksek. 2014 yılında 27,7 olan yaş ortalaması, bu yıl 36,3’e yükselmiş durumda ve oyuncu topluluğunun %51’ini kadınlar, %49’unu erkekler oluşturuyor.

Mobil oyunlar eriştiği gelir ve sahip olduğu oyuncu sayısıyla önemli etkilere sahip.  Bir örnekte Pokemon GO yayınlandığı günden bu yana 2,3 milyar dolar gelir sağlarken, oynaması ücretsiz Fortnite 250 milyonu aşkın oyuncuya erişmiş durumda.

Total
9
Shares
Önceki haber

HONOR 20 Yaz Bitmeden Türkiye’de Kullanıcılarla Buluşuyor!

Sonraki haber

Akıllı Telefon Kullanıcılarının Yüzde 55’i Cihazlarını 3-5 Yıl Değiştirmek İstemiyor

İlginizi çekebilir