Mobil Uygulama Gelirleri 2020’nin İlk Yarısında 50 Milyar Dolara Ulaştı

Koronavirüsün etkisiyle dijitalleşen dünyada mobil uygulama kullanımına rağbet inanılmaz ölçüde arttı.

Kolaylıkla bulaşabilmesi ile kısa sürede dünyayı etkisi altına alan, bugüne değin 10 milyonu aşkın insanda görülen ve 500 bini aşkın insanın ise hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs insanları evde kalmaya ve teması sıfıra indirgemeye zorladı. İhtiyaçların çevrimiçi karşılanmaya başlanması ile yaşanan dijitalleşme sürecinde mobil uygulamalara olan talep de süratle artışa geçti.

Pazar analiz firması Sensor Tower, COVID-19 pandemi sürecinde mobil uygulamalar üzerine bir araştırma gerçekleştirerek yılın ilk yarısında tüm dünyada müşterilerin App Store ve Google Play Store’da mobil uygulamalara 50,1 milyar dolar harcama yaptığını ortaya koydu. 2019’un ilk yarısına kıyasla %23,4 büyüme yaşanan mobil uygulama gelirlerinde 2018 -2019 yılları arasına bakıldığında %20’lik bir gelir artışı gözleniyor.

Gelir artışına ek olarak uygulamaların ilk kez yüklenmesi oranı ise 2020 yılında 71,5 milyar indirme ile %26,1’lik bir artışa dikkat çekiliyor. İndirmelerde Apple’ın App Store marketi 18,3 milyarlık indirmeye ev sahipliği yaparken, Google Play 53,2 milyarlık indirme ile öne çıkıyor.

Pandemi döneminde oyun olmayan uygulamalarda gelir artışı en yüksek olan uygulama ise çevrimiçi çöpçatanlık uygulaması Tinder oldu. Yayınlanan araştırma raporuna göre Tinder’in ardından YouTube, Tiktok, Tencent Video ve Netflix sıralamada ilk 5’i oluşturuyor.

İndirme oranlarına bakıldığında ise 2020’nin ilk yarısında TikTok her iki uygulama marketinde de en çok indirilen uygulamalar arasında birinci sırada yer alıyor. Tiktok’un ardından sosyal mesafe kurallarıyla kullanımı artan anlık mesajlaşma ve video konferans uygulamaları öne çıkıyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite