Momo Tehlikesi Bitmedi

Mavi Balina, Mariam ve şimdi de Momo. Siber tehditlerin adı değişse de amaçları değişmiyor. Peki bu saldırılar karşısında siz ve aileniz her an nasıl tetikte olabilirsiniz?

Her dönem farklı isimlerle karşımıza çıkan ve ne kadar oyun gibi gözükse de acı verici sonuçlara gebe olan Mavi Balina, Mariam ve Momo gibi siber tehditler bize sadece şeklin değiştiği, tehdidin ise aynen devam ettiğini gösteriyor. Tüm dünyada çocukları ve aileleri için risk teşkil eden, internetle birlikte gelişen iletişim hızıyla artık nerede, ne zaman karşımıza çıkacağı belli olmayan bu saldırılara karşı her an hazırlıklı olmak çok önemli. Türkiye’nin öncü kurumlarına siber güvenlik alanında danışmanlık, teknoloji tedariği ve saha hizmeti sunan Innovera, aileleri bu tehditler karşısında bilinçlendirmeye yönelik açıklamalarda bulundu.

“Momo internetteki son tehdit değil”

İnternetin çocukların görüntülerini ele geçirip, onlara şantaj yapmak isteyen siber zorbalarla dolu olduğuna dikkat çeken Innovera Genel Müdürü Murat Tora; “İnternette paylaşılan kişisel verileri şantaj amaçlı kullanarak özellikle çocuklarımızı hedef alan bu tarz tehlikelerin farklı dönem ve isimlerde karşımıza çıkması, bize Momo’nun internetteki son tehdit olmayacağını gösteriyor. Çocuklarımıza internette vakit geçirirken uymaları gereken temel kurallar olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Onları siber zorbalardan ancak bu şekilde koruyabiliriz. Innovera olarak bu mücadelede velilerin yanındayız. Yaptığımız çalışmalar ile çocuklara ve gençlere güvenli internet kültürü kazandırarak hem kendilerine hem de başkalarına zarar verebilecek davranışların önüne geçmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Ailelerin siber dünyadaki güvenliğini artırmayı, firma olarak bir sosyal sorumluluk görevi olarak görüyoruz. Bu kuralların benimsenmesi için yaptığımız çalışmalara da işte bu bilinçle devam ediyoruz.” diye konuştu.

Siber zorbalık karşısında ailelerin alması gereken önlemler

Murat Tora, her dört siber zorbalık vakasından birinin, gerekli önlemlerin alınmaması halinde tekrar tekrar yaşandığını hatırlatıyor. Alınması gereken önlemler ise yalnızca çocukları değil, ailenin tüm fertlerini yakından ilgilendiriyor. Innovera tarafından hazırlanan “Güvenli İnternet için Ailemizin 10 Kuralı” isimli önlem paketi, alınması gereken önlemleri 10 maddede toplayarak aileleri bilinçlendirmeyi amaçlıyor:

  1. Bilgisayarım, akıllı telefonum ya da diğer elektronik cihazlarım aracılığıyla beni rahatsız eden bir kişi veya durum olursa derhal bunu ailemle paylaşacağım.
  2. Aile büyüklerimden müsaade almadan kendime veya başkalarına ait hiçbir fotoğrafı, videoyu ve görsel materyali sosyal ağlarda ya da diğer online platformlarda paylaşmayacağım.
  3. Anne ve babamın haberi ve izni olmaksızın, tanımadığım kişilerle online olarak görüşmeyeceğim. Böyle kişilerle akıllı telefon aracılığıyla iletişim kurmayacağım.
  4. Beni tehdit veya rahatsız eden, dalga geçen ya da kendimi kötü hissetmeme neden olan her türlü mesajı önce anne ve babama bildireceğim. Bu tür mesajları almamın kesinlikle benim suçum olmadığının farkında olacağım.
  5. Kendim de bir siber zorba olmayacağım! Sosyal medya, e-posta veya akıllı telefon gibi dijital iletişim araçlarını kullanarak kimseyi incitecek sözler yazmayacak, dedikodu yapmayacağım.
  6. Ev adresimizi, telefon numaramı, aileme ait iş yeri ve telefon bilgilerini onların haberi ve izni olmadan kesinlikle hiç kimseyle paylaşmayacağım.
  7. Bilgisayarımda, sosyal medyada ve mobil cihazlarımda kullandığım şifreleri ailem dışında kimseye söylemeyeceğim. Bu şifreleri isteyen bir arkadaşım bile olsa, hemen anneme veya babama haber vereceğim.
  8. İnterneti ve sosyal medyayı kullanacağım zamanı, ziyaret edebileceğim web sitelerini ve uygulamaları aile büyüklerimle birlikte belirleyeceğiz.
  9. Ailemin tüm bireylerinin interneti doğru şekilde kullanmasını, daha keyifli vakit geçirmelerini ve yeni şeyler öğrenmelerini sağlamak için onlara yardımcı olacağım.
  10. Bilgisayarıma, akıllı telefonuma ya da diğer elektronik aygıtlarıma herhangi bir dosya, uygulama veya görüntü indirmeden önce mutlaka anne ve babamın iznini alacağım.
Total
1
Shares
Önceki haber

Facebook, Blockchain Araştırmalarını Hızlandırıyor

Sonraki haber

Endüstri 5.0’ın Anahtarı 5G mi Olacak?

İlginizi çekebilir