Rusya Yüz Tanıma Teknolojisini Kentsel Gözetim Ağında Kullanacak

Şehir yetkilileri yapay zeka destekli yüz tanıma teknolojisinin mevcut 160.000 kamera ile entegre olacağını açıkladı.

12 milyon nüfusu ve devasa metro tünelleriyle dünyanın en büyük şehirlerinden olan Rusya’nın başkenti Moskova’da şehir asayişini sağlamayı amaçlayan 160.000 güvenlik kamerası, yüz tanıma teknolojisiyle entegre çalışır hale getirilecek.

Rusya’nın önde gelen yapay zeka geliştiricisi şirketler için büyük bir fırsat olduğu düşünülen atılımda başı, FindFace adındaki ödüllü yüz tanıma teknolojisinin geliştiricisi olan girişim firması NtechLab çekiyor. FindFace teknolojisi Dünya Kupası esnasında da kullanılarak çeşitli suç ve hırsızlıkların ortaya çıkmasını sağlamıştı.

Rusya gazetesi RiaNovosti’ye bir röportaj veren CEO Artem Kuharenko, FindFace teknolojisinin çeşitli şehirlerde test amaçlı kullanıldığını ve sadece Tataristan bölgesinde 2.000 suçun ortaya çıkmasında fayda sağladığını belirtti.

Yüz Tanıma Teknolojisi Tartışmaların Odağında

Moskova’nın yüz tanıma teknolojisiyle donatılmasında yardımcı olabilecek bir diğer şirket ise IVA Cognitive. Bir video analiz sistemi olan IVA CV’yi geliştiren  firma CEO’su Alexey Tsessarsky’e göre Moskova yetkilileri yüz tanıma sistemini öncelikli olarak suçları engellemek ya da çözmek amacıyla kullanacak.

Kameralardan anlık gelen görüntüleri analiz eden ve yüzleri veri tabanına kaydeden IVA CV sistemine aranan kişinin fotoğrafı yüklendiğinde, sistem kişinin en son hangi kamera ile görüntülendiği, nereden geçtiğini ve son olarak ne yaptığı görülebiliyor. Şirketin CEO’su Tsessarsky, güvenlik güçlerinin de sisteme fotoğraf yükleyebileceğini belirtiyor.

Yüz tanıma teknolojilerini kullanma konusunda faaliyet gösteren tek ülke Rusya değil. Çin de yapay zeka destekli yüz tanıma teknolojisini tüm bir ülke içinde yaymayı planlıyor. Bu teknolojiyle Müslüman azınlığı takip altına alacağı söylenen Çin küresel olarak tepki toplamıştı.

Kaynak: DefenseOne

Total
1
Shares
Önceki haber

Kozmetik Pazarını Akıllı Etiket Teknolojisi Koruyacak

Sonraki haber

Chrome’un Reklam Engelleme Yetenekleri Körelecek

İlginizi çekebilir

Çağrı Merkezleri Rüştünü İspatladı

Yarattığı istihdam kapasitesi ile dikkat çeken çağrı merkezleri değer üretme noktaları haline gelirken mühendislik yeteneğini bünyesine katma ve hizmet ihracatında daha büyük rol oynama sınavı ile karşı karşıya bulunuyor.
Devamını oku

Türkiye’nin Ay Yolculuğu Hedefinde En Büyük Destek 3D Yazıcıdan Çıkacak

Yerli ve milli 3D Yazıcı üreticisi Zaxe’nin Genel Müdürü Emre Akıncı, Türkiye’nin 2023’e kadar Ay’a ulaşmasını planlayan Milli Uzay Programı’ndaki en büyük destekçinin 3D yazıcılar olacağını söyledi. 3D yazıcıların eskiden roketlerin kritik parçalarını ürettiğini anlatan Akıncı “Şimdi uzayda 3D yazıcı ile gerekli roket ve istasyon yedek parçası imal ediliyor. Ay ve Mars yüzeyi için binaların inşası 3D yazıcı ile deneniyor. Astronotların yiyecekleri de 3D yazıcı ile basılıyor” dedi. Akıncı, Zaxe olarak Türkiye’nin uzay yolculuğunda yerli mühendislerin çalışmalarıyla yer almaktan mutluluk duyacaklarını da söyledi.
Devamını oku