Mozilla 250 Çalışanını İşten Çıkardı

Tarayıcı pazarının en büyük oyuncularından Firefox’un ana şirketi Mozilla, Covid-19 nedeniyle zor günler geçiriyor.

Firefox tarayıcısının sahibi olan Mozilla yaptığı duyuru ile Tayvan, Taipei’deki tüm faaliyetlerini durdurarak yeniden yapılandırmaya gittiğini ve bu nedenle 250 çalışanı ile yollarını ayırdıklarını dile getirdi. 2018 yılında dünya genelinde 1000 çalışanı olduğu bilinen Mozilla, 2020 başında 70 çalışanını işten çıkarmıştır.

Mozilla Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mitchell Baker, küresel salgın nedeniyle düşen gelirleri gerekçe göstererek, şirketin Covid-19 öncesi planlarının işlevselliğini yitirdiğini belirtti.

Salgın öncesinde 2020 yılının kendileri için değişim yılı olmasını planladıklarını dile getiren Mozilla, Firefox’a değer katarak daha iyi bir internet oluşturulması, inovasyonun arttırılması ve uzun vadede finansal istikrarı sağlamak için düzenlemelerin yapılmasını hedefliyordu. Tasarruf sağlayan önlemler almaya başlayan firmanın Covid-19’un da etkisiyle bu değişikliklere olan ihtiyacı hızlandı ve derinliği arttı. Covid-19 öncesi çalışma planlarının işlevini yitirmesiyle ilkbahar ayından bu yana firma işten çıkarmayı göz önünde bulunduruyordu ve bu ay itibariyle işlemleri gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamaya göre işten çıkarılanlar 31 Aralık tarihine kadar tam taban maaşlarına eşdeğer bir kıdem tazminatı ve bireysel performans ikramiyelerini alacaklar. Küçülmeye giden Mozilla, daha hızlı ve atik hale gelecek ve iş ortaklarıyla daha yakından çalışarak açık web ekosisteminin oluşturulması için çaba sarf edecek.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite