NASA, Roketle Göktaşına Çarpması İçin SpaceX’e 69 Milyon Dolar Ödedi

NASA, SpaceX ile gerçekleştirdiği anlaşma ile bir göktaşını yolundan saptırması için 69 milyon dolar verdi.

Akıllara hemen Bruce Willis’in başrolünde yer aldığı 1998 yapımı Armageddon’un geldiğine eminiz! Ama bu film senaryosu gibi gelişme tam anlamıyla gerçek. NASA’nın Double Asteroid Redirection Test (DART) adlı projesi kinetic çarpma dediğimiz tekniği kullanıyor ve dünyaya yaklaşmakta olan objeleri yolundan saptırmak için bir veya daha fazla yüksek hızda uzay mekiği gönderiyor. Bu senaryoda ise yolundan çıkarılmaya çalışılan obje bir asteroid.

Eğer gönderilen roketler başarılı olursa, asteroid dünyanın yörüngesel yolundan saptırılacak. NASA, 2005 yılında küçük ölçekli benzer bir demo sergilemişti.

DART’ın amacı, bir göktaşının olası felakete yol açabilecek etkisini önlemek için gereken reaksiyon zamanını azaltmak. NASA, küçük çaplı asteroidleri saptırabilmek için birkaç yıl süreye ihtiyaç duyduklarını, söz konusu daha büyük astreroidler olursa on yıllar sürecek bir çalışma gerektiğini dile getirdi.

Plana göre Falcon 9 roketi Kaliforniya’dan 2021 Haziran’ında havalanacak ve 2022 Ekim ayında asteroid Didymos’un küçük ayıyla çarpışacak. Şu anda asteroid dünyadan 11 miyon kilometre uzaklıkta.

Kaynak: https://thenextweb.com

Total
5
Shares
Önceki haber

Snapchat 2019’a Büyümeyle Başladı

Sonraki haber

Sensormatic’ten İşletmenizde Verimliliği Bir Üst Lige Taşıyacak Çözümler

İlginizi çekebilir

Ödemeler dünyasının geleceğine yön verecek 7 tüketici trendi

Ödemeler dünyası dijitalleşme ile birlikte hızlı bir gelişim içinde. Paynet, yakın gelecekte ödemeler dünyasının geleceğine yön vermesi beklenen 7 trendi değerlendirdi. Bu trendler arasında yapay zekalı dijital cüzdanlar, güvenlik endişelerini giderecek token’laştırma teknolojisi, bir yüzük ya da tişörtle alışverişi mümkün kılacak giyilebilir teknolojiler dikkat çekiyor.
Devamını oku