Netflix, Diğer Dijital Tv Yayınları ve RTÜK ile Yeni Dönem

Yeni Bir Dönem Başlıyor
Geçtiğimi ay çıkarılan yeni kanun ile birlikte dijital televizyon yayınlarının RTÜK denetimine girmesiyle Türkiye’de dijital televizyon yayıncılığında yeni bir dönem başlamış oldu.

Yeni Yasanın Amacı Nedir?


Açık bir dille anlatmak gerekirse; Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumu esnasında; çocukların ve gençlerin, fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek medya içeriklerine ilişkin ebeveyn kontrolü sağlanması gibi tedbirler ve elde edilen gelirden payın hazineye aktarılması için bir vergilendirme söz konusu olacak. Bir defaya mahsus alınacak olan lisans bedeli ve belirli süreli yayın bedeli de yasada yer alıyor.

Başvuru Süreleri Sona Erdi
Merak edilen sorunun cevabı RTÜK Başkanı Şahin’den geldi ve yaptığı açıklamada Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’in yürürlüğe girmesiyle Üst Kurul’a yapılan başvurularda “Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin Netflix, Blu Tv, Puhu Tv, Turkcell, Vodafone, Digitürk, Tivibu gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık” dedi.

3 Tip Yayın Lisansı Belirlendi


İnternet yayınları için 3 tip lisans çeşidi tanımlandı. Radyo yayını sunmak için talepte bulunanlara İNTERNET-RD yayın lisansı, internet ortamından televizyon yayını sunmak için talepte bulunanlara İNTERNET-TV yayın lisansı, internet ortamından isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak için talepte bulunanlara İNTERNET-İBYH yayın lisansı verilecek.RTÜK’ten geçici yayın hakkı ve/veya yayın lisansı bulunan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara yayın akış çizelgesinde yer alan görsel işitsel hizmetleri eş zamanlı olmadan arşivden veya depodan yayınlamak istemeleri halinde internet ortamından isteğe bağlı yayın lisansı alma zorunluluğu getiriliyor.

Lisans Almadan Yayın Yapanlara Ne Olacak


RTÜK tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca aynı Kanunun 33’üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı bildirilecek.
Bu bildirim RTÜK sitesinde yayımlanacak. İnternet ortamından yayın lisansı başvurusunda bulunanlar yayın lisansı verilmesi işlemleri tamamlanıncaya kadar bu maddede belirtilen süre ve koşullarla yayın hizmetlerini sunmaya devam edebilecek.

Peki Şimdi Ne Olacak?


Lisans başvurularının Netflix’ in de dahil olduğu 600’ün üzerinde yayın tarafından yapılmasının ardından şimdi ne olacak sorusu gündeme geldi. Bundan sonra yayın akışı ve yayın kataloğu resmen RTÜK denetimine giren yayınların RTÜK kurallarına uygun olmayan dizi, film, belgesel ve diğer yayınları RTÜK tarafından yayından kaldırılabilecek veya bazı kısımlarının düzenlenmesi istenebilecek.

Kullanıcıların Genel Tepkisi Ne Oldu?


Üyelik sistemiyle çalışan dijital tv platformları için alınan bu kararın, kullanıcılar açısından olumlu karşılandığı söylenemez. Çok taze olan bu durumun akıbeti ilerleyen günlerde alınacak aksiyonlarla tetiklenecek diyebiliriz. Üyelik sistemiyle çalışma prensibi olduğu için denetimden memnun kalmayan üyeler üyeliklerini iptal ederek dijital tv platformu yayınlarını izlemeyi bırakabilirler.

Kendi Kanallarında Yayın Yapan Kullanıcılar Kanundan Etkilenecek mi?
Şimdilik kendi kanallarında yayın yapan bireysel kullanıcıları kapsayan bir madde bulunmuyor. Ancak sürekli yayın yapan markalaşmış bir yayın olur ve RTÜK süzgecine takılırsa farklı bir değerlendirme yapılabilir. Bu konuya kanun üzerinde de değinilmiş. Bakalım önümüzdeki günler, dijital televizyon ve habercilik deneyiminde bize neler gösterecek.

Sevgiyle ve teknolojiyle kalmanızı dilerim.

Total
1
Shares
Önceki haber

IBM: “120 Milyon Çalışanın AI için Yeniden Eğitilmesi Gerekecek”

Sonraki haber

Micro Focus Türkiye Zirvesi 8 Ekim’de İstanbul’da

İlginizi çekebilir