Neuralink’in Beyin Bilgisayar Arayüz Cihazı Bu Cuma Tanıtılacak

Elon Musk, cihazın çalışır halde tanıtılacağının sözünü verdi.

Elon Musk’ın gizemli girişim firması Neuralink’in beyin bilgisayar arayüzü (BBA) teknolojisi bu Cuma uygulamalı olarak tanıtılacak. Musk, BBA cihazların insanların beyin gücünü destekleyerek yapay zekaya ayak uyduracağına inandığını defalarca dile getirse de Cuma günü gerçekleşen etkinlikte cihazın amacı oldukça basit olacak: insanların zihinleriyle telefonlarını veya bilgisayarlarını kontrol etmelerine yarayacak bir implant.

28 Ağustos tarihinde gerçekleşecek tanıtımda şirket, teknolojisinin beyne bağlanmak için tasarlanmış ikinci nesil bir robotun ve “gerçek zamanlı olarak çalışan” bir nöron demosunu gösterecek. Şu an için bunların ne anlama geldiği ise teknoloji görmediğimiz müddetçe belirsizliğini koruyacak.

Elon Musk’ın Tesla ve SpaceX girişimlerine kıyasla çok daha heyecan verici olan Neuralink, beyin ve bilgisayar arasında bağlantı sağlamak için “iplik” adını verdiği insan saçından daha ince esnek elektrotlar kullanmayı hedefliyor. Ancak esnek elektrotların beyine yerleştirilmesi çok hassas ve zor bir süreç. Bu nedenle şirket görevi üstlenmek üzere dikiş makinesi gibi bir robot geliştirmeyi hedefliyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite