Nike, Müşterilerin İsteklerini Tahmin Eden Yapay Zeka Teknolojisini Satın Aldı

Ayakkabı pazarında güçlü bir konumda olan Nike, müşterilerini daha iyi anlayabilmek için teknolojiye olan yatırımına devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl 36,4 milyar dolar gelir elde eden ve 100 milyar dolarlık pazar payıyla ayakkabı üreticileri arasında güçlü bir konumda duran Nike, müşterilerin ne istediği, bu isteklere nasıl cevap verebileceği sorularına cevap bulmaya çalışıyor. Bu minvalde hareket eden eden ayakkabı üreticisi, bir yapay zeka girişim firması olan Celect’i satın aldığını duyurdu.

Eski MIT profesörleri tarafından kurulan girişin firması Celect, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veri ile desteklenerek analiz yeteneği geliştirilmiş bir yapay zekaya imza attı. Bu yapay zeka perakendecilere stoklarını analiz etme yeteneği veriyor.

Satın almayla ilgili bir açıklamada bulunan Nike COO’su Eric Sprunk şunları ifade etti:

“Ürünlerimize olan talep artarken müşteri davranışlarını kavramaya yönelik, veri uyumlu ve hiper odaklı bir yolda ilerlemek istiyoruz. Müşterilerimize ancak bu şekilde kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabiliriz.”

Celest geçtiğimiz yıl yatırımcı gruplardan aldığı destekle 30 milyon dolarlık değere ulaşmıştı.

Total
14
Shares
Önceki haber

Apple, iOS 13’le WhatsApp, Facebook ve SnapChat Benzeri Uygulamaların Veriye Erişimini Kısıtlayacak

Sonraki haber

Uygulamaların Yön Verdiği Yeni Akıllı Telefon Dünyası

İlginizi çekebilir

E-İhracat İçin Dijital Fabrika Mantığı ile Kişiye Özel Marketing Dönemi

Dünya piyasalarında iki yıldır son hızla süregelen büyük değişim, markaları ani ve keskin ekonomik ivmelere karşı hazırlıklı olmaya mecbur kılıyor. Yaşanan ekonomik krizler, savaşlar ve pandemi hem e-ticaret, hem de e-ihracatı hayli önemli bir noktaya ulaştı. Bu aşamada bir marka başarılı olmak istiyorsa sadece üretimde değil dijital pazarlamada, pazar yeri yönetiminde, lojistikte, müşteri geri dönüşlerine yanıt vermekte ve ihracatta en önde olmalı. Amaçlarının e-ticaret ve e-ihracattaki artışa katkı sunmak olduğunu belirten Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, “Birbirinden farklı disiplinleri ve uzmanlıkları gerektiren tüm bu uygulamaları aynı anda hayata geçirmek için ise Dijital Fabrika yaklaşımı şart. Bir Türk markasının ürünü ve hizmetini 4.5 milyar sosyal medya kullanıcısı arasından doğru ismi bulup, ona ulaştırıp, ülke ekonomisini büyütmek için kitlelere değil kişiye özel marketing ile başarı sağlıyoruz” dedi.
Devamını oku