Nokia Drone Yardımıyla Tsunami Gibi Felaketlere Karşı Önlem Almaya Çalışıyor

Japonya’nın Sendai şehri, doğal afetlere karşı Nokia ile birlikte çalışıyor.

2011 yılında Japonya’nın Tohoku Bölgesi içerisinde yer alan 1 milyon nüfuslu Sendai şehri, büyük depremin ardından gelen tsunami ile oldukça büyük bir hasar almıştı. Yeniden toparlanmaya başlayan şehir, tsunami ve diğer doğal afetlere hazırlıklı olmak için önlemler alıyor.

Afetlerin oluşturacağı kayıpların erken uyarı sistemi ile azaltılması amacını taşıyan güvenlik projesi için telekomünikasyon şirketi Nokia ile birlikte çalışılıyor. Projede Nokia’nın kurduğu özel bir LTE ağı ile yine Nokia’ya ait tak-çalıştır dijital otomasyon bulut teknolojisi kullanılıyor.

Yapılan ilk test HD görüntüye sahip bir termal kamera ve hoparlörler monte edilen bir drone aracılığı ile gerçekleşti. Üzerindeki hoparlör sayesinde gerçek zamanlı olarak insanları uyarmak için kullanılabilen drone, kameraları kullanarak tahliye olan insanların güvenli bir rota takip etmesini sağlayabiliyor.

Sendai şehri belediye başkanı Kazuko Kohri konu hakkında “Drone kullanımının Sendai ve çevresindeki bölgelerin güvenliği konusunda oldukça etkili olduğunu görüyoruz. Nokia’nın gerçekleştirdiği sunum bize olası felaket anlarında daha fazla bilgiye sahip olabileceğimizi gösterdi. Daha fazla bilgi bizim daha hızlı tepki vermemize ve insanları daha etkili bir şekilde korumamıza yarayacak.” açıklamasını yaptı.

Total
1
Shares
Önceki haber

Facebook Uygulaması Sizden Habersiz Kameranızı Kullanıyor Olabilir

Sonraki haber

Güvenlik Uygulaması Mcafee’de Büyük Açık Keşfedildi

İlginizi çekebilir