Nokia’nın Yeni Pil Teknolojisi 2,5 Kat Daha Uzun Ömre Sahip

Nokia Bell Labs ve AMBER araştırmacılar pazarda yer alan pillerden 2,5 kat daha uzun ömürlü bir pil geliştirdi.

5G teknolojisinin kullanım alanı gelişirken, Nesnelerin İnternetı (IoT) teknolojisi de yeni bir döneme geçiş yapıyor. IoT ile giyilebilir teknolojiden uç nokta sensörlere, birbiriyle konuşan araçlardan akıllı endüstriyel robotlar yaygınlaşacak. Artacak mobilite ihtiyacı ile pil ömrü de mühim bir konuma geliyor. Araştırmacıların geliştirdiği yeni pil teknolojisi, bağlantının çok daha önemli hale geleceği ilerleyen dönemler için büyük fayda sağlayabilir.

Bilim insanları, enerjinin en yüksek verimlilik seviyelerinde aktarılmasını sağlayan bir karbon nanotüp ve lityum kompozitini kullanarak daha kalın ve daha verimli pil elektrotları geliştirdi. Sonuç olarak, piller hızlı bir şekilde şarj oluyor ve enerji muhafaza hacmi için potansiyeli en üst düzeye çıkıyor.

Araştırma ekibinin başını çeken Paul King yaptığı açıklamada “Büyük ölçekte enerjiyi daha küçük alanlarda muhafaza etme imkanı veren bu yeni pil teknolojisi, 5G ve tüm bir bağlantılı dünyada etki bırakacak.” dedi.

Taşınabilir cihazların verimliliğine önemli bir etki bırakacağına inanılan yeni pil teknolojisi ek bir avantaj olarak, büyük ölçekli yenilenebilir enerji şebekelerinin performansını iyileştirme potansiyeline de sahip. Gelecekte, üretimde güneş ve rüzgardan elde edilen yüksek enerjiyi yönetmek için bahsi geçen pil teknolojilerine daha fazla güveneceğiz.

Nokia Bell ve AMBER tarafından geliştirilen yeni pilin piyasaya sürülme tarihi henüz belli değil ancak araştırmacılar teknolojiyi korumak ve pazara sunmak amacıyla bir patent başvurusunda bulundu.

Total
1
Shares
Önceki haber

Geleceğin İki Kritik Dikeyi: Regtech & Legaltech

Sonraki haber

Zihinle Kontrol Edilebilen Robotik Kol Geliştirildi

İlginizi çekebilir

Yeni Binalarda Araç Şarj İstasyonları Zorunlu

Türkiye’de elektrikli araçlara olan talep yılın ilk 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 862,8 artarak 39 bin 51 adete ulaştı. Artan elektrikli araç talebine paralel olarak şarj altyapısı da hızlı bir şekilde yaygınlaştı. Türkiye’nin DC şarj noktası açısından Avrupa’da 1’nci sıraya yükseldiğini belirten Elaris İş Geliştirme Koordinatörü Kağan Kınay, otopark yönetmeliğinin de bu süreci desteklediğini açıkladı.
Devamını oku