NordVPN Hacklendiğini Kabul Etti

İnterneti gizli ve güvenli bir biçimde kullanmak isteyen kullanıcılara VPN hizmeti sağlayan NordVPN geçtiğimiz yıl hacklendiğini itiraf etti.

Dünyanın en popüler VPN servis sağlayıcılarından birisi olan NordVPN, 2018 yılının Mart ayında veri merkezlerinden birisinin bilgilerine ulaşıldığını itiraf etti.  

Firma konu ile ilgili açıklamayı kendi sitesinde yayınladı. “Birkaç ay önce bir kaza gerçekleştiğini fark ettik. 2018 Mart’ında Finlandiya’dan kiraladığımız bir sunucuya, bizim iznimiz olmadan erişim sağlanmış. Bu işlemin yapılmasını sağlayan sistem hesabı bizim bilgimiz olmadan oluşturulmuş. Sunucuyu kiraladığımız veri merkezi bu olayın gerçekleştiğini fark ettiğinde, bize haber vermek yerine işlemi gerçekleştiren hesapları silmeyi tercih etmiş.” 

NordVPN “sıfır kayıt” politikasını benimsemiş olduğundan, kullanıcılara ait hiçbir bilgi kayıt altına alınmıyor. Duyuruda bu konuda “Sunucu içerisinde herhangi bir eyleme dair hiçbir kayıt bulunmuyordu. Kullanıcı adı ve şifrelerin ele geçirilmesi gibi bir durum da söz konusu değil.” açıklaması yapılmış. 

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite