Notre-Dame Katedralinin Yeniden İnşasında Bir Video Oyun Yardımcı Olabilir

Fransa ve insanlık tarihinin en önemli eserlerinden birisi yaşanan yangında büyük hasar aldı. Katedrali yeniden inşa etmek için kolları sıvayan hükümet, bu konuda Assassin’s Creed isimli video oyunu kendine kaynak edinebilir.

Yaşanan Notre-Dame Katedrali yangını sonrasında, Fransa başkanı Emmanuel Macron bir açıklamada bulundu ve tarihi eseri restore etmek için araştırmalara başlandığını dile getirdi. Kiliseyi görkemli günlerine döndürebilmek için mimarları zorlu bir süreç bekliyor. Özellikle restorasyonda kullanılacak bilgi kaynağı, kiliseyi görkemli günlerine döndürmek için kilit rol oynuyor. Tam bu noktada gerçek tarihe dayanarak kurgusal bir hikâye anlatan video oyun serisi Assassin’s Creed, oyunda kullandığı tarihi mekanları bire bir aynı tasarlama noktasında sıkı işler çıkaran bir marka olarak büyük fayda sağlayabilir.

Fransız oyun geliştiricisi Ubisoft’a ait olan Assassin’s Creed serisinde Assassin’s Creed Unity isimli oyun aslında serinin en kötü maceralarından birisi olarak hatırlanır. İçerdiği hatalar, oynamak için akıllı telefon uygulamasına yöneltiyor olması ve yetersiz oyun mekanikleriyle büyük tepki çekse de Fransız İhtilali döneminde geçen Unity’nin başarılı olduğu bir nokta var ki, o da İhtilal Dönemi Paris’i çok iyi resmediyor oluşu.

Notre-Dame Katedrali oyunun en önemli mimarilerinden birisi olarak öne çıkıyor haliyle. Assassin’s Creed: Unity bölüm tasarımcısı Caroline Miousse, 2 yılını katedralin modellemesini oyuna bire bir aktarmak için harcamış. Her bir kiremitin doğru noktada olması için sıkı bir çalışan Miousse, tabloların doğru yere konumlandırılması için de tarihçilerle sıkı bir birlikteliğe gitmiş.

Elbette Ubisoft’un oyunu restorasyon konusunda gerçekten ilham kaynağı olabilir mi bilinmez. Ancak katedralin yeniden inşasında ilham verici kaynaklardan birisi olarak önemli bilgiler içerdiği kesin.

Kaynak: TheNextWeb

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite