Nvidia, 2 Boyutlu Resimlere 3 Boyut Derinliği Kazandıran Yapay Zekasını Tanıttı

Yeni teknik özellikle video oyun tasarımcılarına fayda sağlayacak.

Teknoloji devi Nvidia, grafik tasarımcıları ve oyun geliştiriclere fayda sağlayacak yeni yapay zekasını tanıttı. 2 boyutlu resimlere 3. Boyut derinliği katan ve aynı zamanda üzerinde değişiklik yapılmasını sağlayan yapay zeka 3D MoMa adıyla anılıyor. Teknik, oyun stüdyolarının resimleri kullanarak sahne oluşturmalarına yardımcı olabilecek bir araç olarak yorumlanıyor. Normalde resmin 3 boyutlu olarak oyun sahnesine aktarılması zaman alan bir süreçken yapay zeka bu konuda geliştirilerin süreçlerini hızlandırabilir.

3D MoMa, ters işleme yoluyla çalışıyor. Bu süreçte, hareketsiz görüntüleri analiz ederek bir sahnenin geometriden aydnınlatmaya kadar fiziksel özelliklerini tahmin etmek için yapay zekadan faydalanıyor. Analiz edilen resimler daha sonra gerçekçi biçimde 3 boyutlu olarak yeniden oluşturuluyor.

Yeni teknoloji hakkında yorum yapan Nvidai’nın Grafik Araştırma Başkanı David Luebke, tekniği “bilgisayar grafikleri ve bilgisayar vizyonunun kutsal buluşması” olarak tanımlıyor. Nesneleri, yaygın olarak kullanılan üçgen kafes grafikleriyle 3 boyutlu hale getiren 3D MoMa, bunun için  Nvidia grafik kartının tek Tensor çekirdeğiyle 1 saat çalışması yetiyor.

Oluşturulan 3 boyutlu resimin üzerine daha sonra istenilen kaplama geçilebiliyor. Sahnenin aydınlatmasını da tahmin edebilen yapay zeka desteğiyle geliştiriciler nesneler üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabiliyorlar.

3D MoMa şu an henüz geliştirme aşamasında ancak Nvidia, teknolojinin ilerde oyun geliştiricleri ve diğer tasarımcıların 3 boyutlu objeler üzerindeki çalışmalarını hızlandırarak sanal sahneye eklemelerine önemli bir katkı sağlayacağı inancında.

Total
0
Shares
Önceki haber

En güzel karne hediyeleri Baseus’ta!

Sonraki haber

Vertiv Frost & Sullivan’dan Üç Sektör Lideri Ödülü Aldı

İlginizi çekebilir