Nvidia, Cumulus Network’ü Satın Aldı

Nvidia, bulut teknolojileri kanadında elini güçlendirmek için veri merkezi ağlarını optimize eden Cumulus Network’ü bünyesine kattı.

Oyun ve profesyonel pazarlar için grafik işleme birimleri, mobil bilgi işlem ve otomotiv pazarı için yonga birimleri tasarlayan Nvidia, bulut teknolojileri kanadında elini güçlendirecek yeni bir satın alma gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya göre firma, işletmelerin veri merkezi ağlarını optimize etmelerine yardımcı olan açık kaynak merkezli bir şirket olan Cumulus Network’ü satın aldığını duyurdu.

Cumulus Network hem ağ anahtarları içi kendi Linux dağıtımını hem de ağ işlemlerini yönetmek için gerekli çözümleri sunuyor. Cumulus Express ile şirket aynı zamanda kendi veri merkezi ile donanım çözümleri de sunuyor.

Nvidia ve Cumulus Network satın alma fiyatına dair bir açıklamada bulunmazken, 2010 yılında Cumulus’un 134 milyon dolar değerlemeye ulaştığı biliniyor. Cumulus, yine Nvidia’nın birkaç gün önce 6,9 milyar dolara satın aldığı Mellanox ile de çözüm ortaklığı yapıyordu.

Bünyesine hem Cumulus hem de Mellanox’u dahil eden Nvidia bu sayede işletmelerin bulut sağlayıcılarının veri merkezlerinde yüksek performanslı bilgi işlem ve yapay zeka iş yüklerini oluşturmalarına yardımcı olmak için ihtiyaç duyulan tüm araçları sağlamış olacak.

Grafik kartları denilince akla ilk gelen marka olan Nvidia, son çeyrekte bir önceki yıla oranla %43’lük artış sağlayarak firmaya 1 milyar dolara yakın gelir sağlayan büyük bir veri merkezi grubu yer alıyor. Buna karışılık Nvidia’nın oyundan elde ettiği gelir 1,5 milyar doların biraz altında.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite