Oculus Quest 2 Satışları Sağlığa Zararı Olduğu İçin Durduruldu

Facebook’un sahibi olduğu sanal gerçeklik kaskı Oculus Quest 2’nin yüze geçirilen aparatları ciltte tahrişe neden oluyor.

Öncü sanal gerçeklik markası Oculus’un son model cihazı Oculus Quest 2’de kullanılan silikon koruma kabının yüz cildinde tahrişe neden olduğunun tespit edilmesi sonrasında Facebook harekete geçti. Şirket geçici olarak Oculus Quest 2’nin satışlarını durdururken, ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu ile koordineli olarak şu ana kadar satılmış 4 milyon Oculus Quest 2 geri çağırıldı.

Her şey yolunda giderse Facebook satışları 24 Ağustos tarihinde 128GB’lık yeni giriş seviyesi modelini 299 dolarlık fiyat etiketiyle tekrar satışa sürmeyi planlıyor. 256 GB’lık daha yüksek depolama alanına sahip modelin fiyatı ise 399 dolardan satılacak. 

Oculus Quest 2’nin ciltte tahrişlere sebep olduğuna dair ilk haber 2020 Aralık ayında gelmiş ancak Facebook vakaların %0.01 oranında görüldüğünü belirterek aksiyon almayacağını açıklamıştı. Nisan 2021’de firma ciltte tahrişe sebep olan bazı parçaları değiştirdiğini duyururken, Avrupa Komisyonu’nun konu hakkındaki sert tutumu nedeniyle Amazon Avrupa mağazalarında Mayıs ayı itibariyle Oculus Quest 2 satışları durdurulmuştu.

Oculus Quest 2, Facebook’un şu an piyasada satışta olan tek VR seti.

Total
0
Shares
Önceki haber

Zoom’dan platform deneyimine güç katan yenilikler: Zoom Apps ve Zoom Events

Sonraki haber

Klasik bisikletler Zaxe ve Byqee iş birliği ile elektrikli bisikletlere dönüşüyor

İlginizi çekebilir

17 Günlük Tam Kapanmada Hobi Araçları ve Bayram Hediyeleri 3D Yazıcılardan Çıkacak

Hükümetin aldığı karar doğrultusunda Covid-19 vaka sayısını azaltmak için Türkiye genelinde 29 Nisan’da başlayan tam kapanma, Ramazan Bayramı’nı da içine alarak 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar sürecek. 3 haftalık bu süreç hobi edinmek ve mevcut hobileri geliştirmek için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Kişinin yaratıcılığını geliştirme imkanı sunan 3D yazıcılar sayesinde betonla çevrilmiş şehirlerde balkonlar için verimli birer seraya dönüşürken, klasik otomobillerden, savaş ve yolcu uçaklarına kadar türlü modeller yapılabiliyor. 3D yazıcıların sunduğu imkan sayesinde 17 günlük kapanma sürecinde her güne bir hobi aracı üretmek, kendinizi ve sevdiklerinizi sevindirmek üstelik bayram hediyesi tasarlamak mümkün. Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, 3D yazıcılarla edinilen hobilerin hem eğlendirici hem de diğer hobilere göre daha ekonomik olduğunu belirterek, “Tam kapanma günlerinde kişinin bir hobi edinmesi kadar eğlendirici ve eğitici bir eylem olamaz. 3D yazıcılar kişilerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesine olanak sağlıyor” dedi.
Devamını oku