Ölümcül Covid-19 Vakalarını Tespit Eden Yapay Zeka

Tencent ve Çinli bilim insanları koronavirüs pandemisiyle mücadelede derin öğrenmeden faydalanan yeni bir tahmin yazılımı üzerinde çalışıyor.

Dünyanın dört bir yanından teknoloji firması Covid-19 pandemisiyle mücadelede yenilikçi çözümler sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Araştırmalara göre Covid-19 hastalarının %6,5’u hızlı biçimde ölüm riski teşkil edecek derecede kötüleşiyor. Bu nedenle sağlık otoriteleri bu hastaların önceden tespit edilmesi ve özel tedavi uygulanması için araştırmalarını genişletiyor.

Tencent AI Lab ve bir grup Çinli bilim insanı geride Şubat ayından bu yana konu ile ilgili araştırmalarını sürdürüyordu. Yapılan son açıklama ile derin öğrenme modeline sahip bir yapay zeka ile riskli koronavirüs hastalarının tespiti mümkün olabilecek. Çin’de 1590 hasta üzerinde yapılan araştırmanın 1393’ünde başarılı olan yazılım çevrimiçi olarak diğer kliniklerle paylaşılacağı belirtiliyor.

Benzer şekilde Çinli e-ticaret devi Alibaba da Covid-19 ile alakalı yapay zeka çalışmaları başlatmış ve koronavirüsün yayılımını %90 doğruluk oranıyla tespit eden bir yazılım geliştirmeyi başarmıştı. Geleneksel yöntemlerle tespitten 120 kat daha hızlı olan yapay zekaya ait kodlar açık olarak çevrimiçi paylaşılmıştı.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite