Olympus, 84 Yıllık Kamera Yolculuğunu Sonlandırıyor

Köklü Japon teknoloji firması Olympus’un kamera bölümü satışa çıkarılıyor.

1936 yılından bu yana geliştirdiği kamera teknolojileriyle tanınan Japon Olympus firması, zararla devam eden 3 yılın ardından kamera bölümünü satacağını açıkladı. Satış sürecinin 2020 Eylül ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

Olympus’un kamera işine talipli ise daha önce Sony’nin yeterli karlılık sağlayamadığı için terk ettiği PC markası Vaio bölümünü 2014 yılında satın alan Japan Industrial Partners oldu.

Olymus yaklaşık 85 yıldır kamera teknolojileri üzerine yaptığı işlerle tanınıyor. 1950’lerde Pen serisi kameralarıyla büyük bir başarı elde eden firma ilerleyen yıllarda tüketiciye yönelik aynasız kameraların üretimine yönelmişti. Ürünleriyle hem teknoloji otoriteleri hem de tüketicilerden olumlu notlar alan firma akıllı telefonların gelişen kameraları karşısında kamera işinde sıkıntıya düşmüştü.

Firma aldığı karar hakkında şu açıklamada bulundu:

“Olympus, akıllı telefonlarının evrimiyle yaşanan pazardaki hızlı daralma nedeniyle son derece ciddi sıkıntıların oluştuğu dijital kamera pazarıyla mücadele etmek için önlemini aldı. Olympus üretim odağını yeniden yapılandırarak katma değeri yüksek değiştirilebilir lenslere odaklanmayı ve mali yapısını bu alanda geliştirmeyi hedefledi. Böylece kazanç yapısını satışlar azalırken bile kar üretmeye devam edebilmeyi planlıyor.”

Olympus sadece kamare alanındaki çalışmalarıyla tanınmıyor. Ses kayıt cihazları da dahil olmak üzere tüketiciye yönelik bir dizi ürüne sahip. Tüketicilere yönelik olmayan tarafta şirket tıbbi /cerrahi ve bilimsel ve endüstriyel görüntüleme dahil olmak üzere farklı endüstriler için de ürünlere sahip.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite