OmniVision Dünyanın En Küçük Kamerası İle Bir Rekora İmza Attı

OmniVision bir kum tanesi kadar küçük olan OmniVision OV6948 kamerası ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Akıllı telefonlar için ürettiği ürünler ile tanınan OmniVision, 0.575 x 0.575 x 0.232 milimetre boyutundaki minik kamerası ile medikal sektörde de dikkatleri üstüne çekiyor. 40.000 piksel (0.04 MP) çözünürlüğe sahip olan kamerada arka aydınlatma, BSI ve RGB Bayer filtreleri bulunuyor.

Bir kum tanesinden daha büyük olmayan OV6948 insan vücudunun en küçük damarlarına bile girebilecek şekilde tasarlanmış. Bu sayede cerrah doktorların gerçekleştirdiği operasyonların çok daha başarılı geçmesini sağlaması planlanıyor.

Şimdiye kadar mikro kamera teknolojisi çok gelişmiş olmadığından, cerrahların çoğu ince operasyonları kamera olmadan yapmak zorundaydı. Var olan kameralar ise çok daha düşük çözünürlüğe sahip olduğundan yeterince iyi görüntü sağlayamıyordu.

Omnivision’ın OV6948 kamerası 30 FPS görüntü yakalama özelliğine sahip ve analog çıkışı ile büyük bir gecikme olmaksızın görüntü iletebiliyor.

Dünyanın en küçük kamerası olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran OmniVision OV6948’in, yakın zamanda saha kullanımı için piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Total
69
Shares
Önceki haber

Y3K Yenilikçi Ürün Ve Çözümleriyle ISAF 2019’a Damgasını Vurdu

Sonraki haber

Toyota 2020 Olimpiyatlarında Robot Taksi Seferleri Düzenleyecek

İlginizi çekebilir