Otomatik Dronelar Sayesinde İkinci Dünya Savaşı’ndan Kalma Japon Gemisi Bulundu

Otomatik pilot ile hareket eden dronelar aracılığı ile yapılan araştırmada, batık bir Japon gemisi bulundu.
In this Oct. 7, 2019 image taken from underwater video provided by Vulcan Inc., the Japanese aircraft carrier Kaga is shown in the Pacific Ocean off Midway Atoll in the Northwestern Hawaiian Islands. A research vessel called the Petrel is launching underwater robots about halfway between the U.S. and Japan in search of warships from the Battle of Midway. Weeks of grid searches around the Northwestern Hawaiian Islands already have led the Petrel to one sunken battleship, the Kaga. This week, it’s investigating what could be another. (Vulcan Inc. via AP)

Geçtiğimiz yıl vefat eden Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen’ın kurduğu Vulcan bir ilki başardı. Sonar robotlar aracılığı ile deniz altında Japonya’ya ait bir savaş gemisi keşfedildi.

Vulkan araştırma gemisi Petrel ve içerisinde 2 robotik cihaz aracılığı ile gerçekleştirilen keşifte birkaç hafta içerisinde yaklaşık 460 bin kilometrelik bir alan incelendi. İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli çatışmalarından biri olan Midway Muharebesinde batırılmış Kaga isimli uçak gemisi ise yaklaşık 4 bin metre derinlikte bulundu.

Su altında otomatik pilotta hareket eden bir drone ile yapılan araştırmalar bir günde 20 saate kadar uzayabiliyor. Belirlenen süre sonunda zeminde doğal olmayan, savaş gemisi veya başka bir batık olabilecek verileri bulunduran drone gemiye geri dönüyor. Drone tarafından bulunan veriler incelenerek, olası batıkların tespit edildiği yerlere, uzaktan kumanda edilen bir araç gönderilip, bulgular inceleniyor.

Otomatik pilot ile gerçekleştirilen araştırma daha yavaş işlese de, uzaktan kumanda edilen ya da mürettebat bulunduran bir araçtan çok daha etkili bir araştırma gerçekleştirebiliyor. Kaga’nın keşfi tarihi açıdan oldukça önemli olsa da, teknolojinin araştırmalarda kullanılması açısından da büyük bir başarı. Bu teknikler sayesinde su altında kaybolmuş bir çok batık ortaya çıkarılabilir.

Total
280
Shares
Önceki haber

Google Pixel 4 Yüz Tanıma Problemi Üzerinde Çalışıyor

Sonraki haber

Huawei Amerika’da 5G Teknolojisini Lisanslamak İstiyor

İlginizi çekebilir