Otomobil Devlerine Şok! 3.3 Milyon Kullanıcıya Ait Veriler Açığa Çıktı

Wolksvagen ve Audi müşterilerine kötü haber. Bir satıcının kullanıcılara ait verileri internette korumasız bırakması sonucunda milyonlarca kullanıcının bilgileri siber korsanların hedefi haline geldi.

Amerika ve Kanada’da  Volkswagen, Audi, Bentler, Bugatti ve Lamborghini markalarının operasyonlarını yürüten Volkswagen Group of America, Inc.’de önemli bir veri sızıntısı yaşandı. Kaliforniya ve Maine Başsavcılığı ile paylaşılan bilgilere göre bir satıcının kullanıcılara ait verileri internet ortamında koruma altına almadan bıraktığı Ağustos 2019 ve Mayıs 2021 tarihleri arasında 3,3 milyon kullanıcıya ait veriler açığa çıkmış durumda.

Yetkililer 20 Mart tarihinde yetkisiz bir kişinin verilere eriştiğini tespit ettiler. Yapılan araştırmaya göre ise 3,3 milyon kullanıcının kritik bilgileri ifşa olmuş durumda. Durumdan etkilenen müşterilerin %97’si Audi ile ilgilenen ya da satın alan kişilerden oluşuyor. Açığa çıkan veriler arasında sosyal güvenlik numaraları ve kredi bilgileri gibi çok kritik bilgiler bulunuyor.

TechCrunch tarafından yapılan habere göre isim, soy isim, kişisel ve iş e-posta adresleri, telefon numaraları, satın alınan arabanın modeli, rengi, üretim yılı ve plakası, aracın kimlik numarası gibi detaylı bilgiler yetkisiz kişilerin eline geçmiş durumda.

Volkswagen ise kritik verileri çalınmış ihtimali yüksek olan 90.000 müşterisi için ücretsiz siber güvenlik ve takip hizmeti sunacaklarını, kimlik hırsızlığına karşı 1 milyon dolar sigorta korumasına alacağını bildirdi. Yaşanan veri sızıntısından etkilenen müşteriler e-posta yoluyla uyarıldı.

Total
0
Shares
Önceki haber

Bakımlı babaların hediyesi BaByliss’ten…

Sonraki haber

Hakman’dan babanızı mutlu edecek hediye seçenekleri

İlginizi çekebilir

Hızlı ve Konforlu Saç Şekillendirme Ürünleriyle BaByliss Tüm Saç ve Tarzlar için İdeal

Üstün teknoloji ürünleriyle saç şekillendirme alanının lider markası BaByliss, kadınlara özel Su Dalgası Maşa, Buharlı Düzleştirici ve Saç Şekillendirici Fırça kategorisindeki ürünleriyle yüksek kalite ve kolay kullanımı bir arada sunuyor. Buhar veya ısı teknolojisinden yararlanan ürünler, her türlü saç tipinde kuaför kalitesindeki şekillendirme performansını sağlarken, kullanıcı dostu teknolojisiyle de öne çıkıyor.
Devamını oku