Otomotiv Devi Ford’dan Tamamen Elektrikli Araç Üretimine 1,8 Milyar Dolar Yatırım

Amerikalı araç üreticisi Ford, Kanada’da tamamen elektrikli araçlar üretmek için 1,8 milyar dolar yatırımda bulunduğundu duyurdu.

Ford ve Kanadalı Unifor sendikası arasında yapılan ulusal iş anlaşmasına göre Ford, Kanada’da tamamen elektrikli araç geliştirmesi amacıyla 1,8 milyar dolar yatırım gerçekleştirecek. Anlaşma, Kanada’daki Ford çalışanları için birkaç yeni avantajı da beraberinde getirecek.

Gerçekleştirilen yatırımla üretim esnekliğini en üst düzeye çıkarmak için rekabetçi bir çalışma programı uygulanacak. Ayrıca geçici işçi programı genişletilecek ve anlaşma süresi boyunca maaşlarda iki kez %2,5 ücret artışı gerçekleştirilecek. Yapılacak yatırımla yen işe alınan sürelerinin 11 yıldan 8 yıla düşürülmesi de bekleniyor.

Gerçekleştirilen 1,8 milyar dolarlık yatırım ile Ford’un Oakville’deki üretim tesisi içten yanmalı motor üretiminden tamamen elektrikle çalışan akü üretimine geçiş yapacak. Şu anda Oakville üretim tesisinde 3,600 çalışan bulunuyor. Tesiste Ford Edge ve Lincoln Nautilus araçları üretiliyor. Burada daha önce 2009 – 2019 yılları arasında Fold Flex modeli ve 2010 – 2019 yılları arasında Lincoln MKT modeli üretiliyordu.

Ford tamamen elektrikli araç üretiminde başlangıç noktası olarak New Mexico’yu tercih etmiş ve yeni Mustang Mach-E burada üretilmişti. Elektrikli araç üretiminde bir diğer üs olan Michigan’da hedef Ford F-150’nin 2022 yılında satışa sunulması.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite