Otonom Araç Girişim Firması AutoX Avrupa’ya Geliyor

Amerika merkezli girişim firması AutaX, Avrupa’da teslimat işi yanı sıra robot taksi alanında faaliyet göstermek istiyor.

Amerika merkezli girişim firması AutaX, teslimat işi yanı sıra robot taksi alanında faaliyet göstermek istiyor.

Otonom araç girişim firması AutoX, İsveçli elektrikli araç üreticisi NEVS ile ortaklığa giderek Avrupa’da robot taksi hizmetini 2020 yılı sonunda faaliyete geçirmeyi amaçlıyor. Yapılan anlaşma ile AutoX, NEVS’in InMotion isimli araç konseptinden esinlenerek otonom sürüş teknolojisiyle geliştirilmiş bir versiyonunu geliştirecek.

Bu yeni nesil araç İsveç’te NEVS tarafından geliştirilecek ve otonom aracın testleri 2019’un son çeyreğinde gerçekleştirilecek. AutoX kurucusu ve CEO’su Jianxiong Xiao, nam-ı değer Profesör X, bu tasarımda bir aracın otonom taksi için uygun bir yapı sunduğunu, 24 saat kullanılan yapısıyla sokaklardaki araç sayısını azaltabileceğini belirtti. Firmanın bir sonraki hedefi ise küresel bir otonom taksi filosu oluşturmak.

2016 yılında faaliyete geçen AutoX otonom araçlarla market siparişleri teslimatı ile görev başı yapmıştı. Başarılı geçen teslimat süreçlerinin ardından yatırımcılardan 58 milyon dolarlık yatırım alan firma hizmet ağını ve iş alanını genişletmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında AutoX, Kaliforniya yetkililerinden izin alan ikinci otonom araç servis hizmeti olmuştu. AutoX aldığı bu izinle xTaxi isimli servis hizmetini faaliyete geçirdi. AutoX aynı zamandan Çin’in Shenzhen bölgesinde de robot taksi faaliyetleri için müsaade almış durumda.

Total
0
Shares
Önceki haber

Elektrikli Otomobillerin Geleceği

Sonraki haber

Rus İstihbarat Teşkilatı Hacklendi!

İlginizi çekebilir

Türkiye’yi Uçuracak Şirketler Açıklandı

Türkiye’nin ve iş dünyasının her alandaki gelişiminde önemli katkıları olan bilişim teknolojilerini geliştiren ve çözüm sunan şirketlerin yer aldığı ‘İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2019 Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Başarılı şirketler, farklı etkinlikleri de içerisinde barındıran Bilişim 500 Töreni’nde ödüllerini aldılar. Dijital ortamda gerçekleştirilen tören, girişimci – yatırımcı ilişkilerinin gelişimi açısından da önemli bir platform görevi gördü.
Devamını oku